Neutíkám, vzkázal Zdeněk Bakala

01.11.2018 12:17

Miliardář Zdeněk Bakala o sobě dal po krátké době opět vědět. Poté, co prodal komplex budov Forum Karlín, po svých mediálních zástupcích vzkázal, že z České republiky rozhodně neutíká. Bakala totiž prodal luxusní komplex, ve kterém sídlí jeho mediální dům Economia. Rozhodně ale prý nemíní český trh vyklidit.

Neutíkám, vzkázal Zdeněk Bakala
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uhlobaron Zdeněk Bakala

Budovy v pražském Karlíně, kde je kromě sídla Bakalova vydavatelství Economia (Hospodářské noviny, Aktuálně.cz, DVTV a další, pozn. red.) nebo velká koncertní síň, od teď už Zdeňku Bakalovi neříkají “pane”. 

Kontroverzní miliardář, kterého je možné na základě pravomocného soudního rozsudku nazývat gaunerem, luxusní budovy prodal. Novým vlastníkem nemovitostí je realitní fond Amundi Czech Republic. Sdělila to agentura, která zde mediálně Bakalu s manželkou zastupuje. 

Sumu, za kterou miliardář komplex prodal, se ale veřejnost nedozví. “Cena transakce nebude po dohodě obou stran zveřejněna,” sdělila Šárka Samková z Bakalovy firmy BM Management.

Anketa

Dokončí podle vás Miloš Zeman své prezidentské funkční období?

92%
8%
hlasovalo: 9996 lidí

Nic dalšího se prý ale nezmění. Vydavatelství Economia, které produkuje deník s nejnižším nákladem v zemi, týdeník Respekt (ten byl v minulosti českou kontrarozvědkou nařčen z šíření dezinformací) nebo server Aktuálně.cz, budou v Karlíně i nadále sídlit. 

“Protože se v souvislosti s touto očekávanou transakcí v minulých měsících objevovaly i spekulace o prodeji mediálního domu Economia, ráda bych Vás ujistila, že Economie není na prodej a Zdeněk Bakala český trh nevyklízí,” uvedla dále Samková v tiskovém prohlášení. Odmítla tak spekulace, že Bakala pomalou opouští český trh a fakticky definitivně utíká ze země. 

Zdeňka Bakalu se neúspěšně snažila k výslechu předvolat sněmovní vyšetřovací komise k OKD. Ta byla ustavena s cílem zpamovat podezřelou privatizaci těžební firmy do Bakalových rukou. Podnikatel, který už dlouho trvale žije ve Švýcarsku, je podezříván, že společnost vytuneloval a kvůli porušenému slibu připravil o střechu nad hlavou čtyřicet tisíc rodin horníků.

Naposled se ve veřejně diskusi Bakalovo jméno skloňovalo v souvislosti s vystoupením prezidenta MIloše Zemana na vlnách České rozhlasu Radiožurnál. Zeman v rozhovoru Bakalu označil za “ekonomického zmrda”. Bakala později prohlásil, že vůči české hlavě státu zvažuje právní kroky.

Proti kontroverznímu podnikateli dlouhodobě v Česku bojuje jiný miliardář, slovenský investor Pavol Krúpa. Ten byl při stém výročí republiky 28. října na Hradě prezidentem Zemanem za tuto činnost oceněn medailí Za zásluhy.

Pavol Krúpa ve studiu PL:

Kauza OKD – jaká jsou fakta?

Prodej státního podílu 46% ve společnosti OKD za 4,1 miliardy korun odsouhlasila vláda Stanislava Grosse v roce 2004. Sobotka byl tehdy ministrem financí. Podle státního zastupitelství byla ovšem cena tohoto podílu nejméně 9,8 miliardy. Jiné odhady hovoří až o 12 miliardách a posudek Ernst & Young z roku 2005 ohodnotilo OKD dokonce na 52 miliard korun. Přitom znalecký posudek, který si k tomu tehdy nechalo zpracovat ministerstvo financí (s B. Sobotkou coby ministrem) žádal za podnik jen kolem dvou miliard.

Nedlouho po uzavření obchodu se o transakci začala zajímat Evropská komise, která si k tomu od Sobotkova ministerstva financí vyžádala analýzu. Pro resort tento posudek zpracovala advokátní kancelář Radka Pokorného, Sobotkova letitého přítele, který v té době zároveň pracoval pro Zdeňka Bakalu a těžko tak měla zájem konečnou cenu zpochybňovat.

Nový vlastník kromě důlní společnosti získal zároveň 44 tisíc bytů. Vše koupila společnost Karbon Invest Viktora Koláčka a Petra Otavy, kteří ale OKD po pouhých dvou měsících přeprodali firmě RPG Industries Zdeňka Bakaly, který zaplatil o 5 miliad víc, než za firmu inkasoval stát. Po dvou měsících tedy hodnota záhadně narostla ze 4,1 na 10 miliard. Bakala, který se z Česka postupně stáhl a přesídlil do Švýcarska, podle různých odhadů ze společnosti OKD vytuneloval několik desítek miliard korun. Další odhady mluví až o 120 miliardách.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

svoboda slova

Úplně souhlasím s tím, co si ANO myslí o údajném boji s dezinformacemi a ochraně svobody slova. Můj dotaz zní. Jak budete chtít zajistit, aby tu svoboda slova fungovala dál a lidé neměli strach vyjádřit svůj názor, což se už dnes děje? Mluví se o boji s dezinformacemi, ale co ochrana svobody slova? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Netflix nebo HBO. Nebaví, zruším předplatné. Proč to nejde u ČT, ptají se lidé

14:25 Netflix nebo HBO. Nebaví, zruším předplatné. Proč to nejde u ČT, ptají se lidé

Jak oznámil ministr Baxa z ODS, připravovaná mediální novela znamená změny. Místo 135 Kč se bude pla…