Josef Středula v rozhovorech pro ParlamentníListy.cz opakovně upozorňoval na obtížná jednání se zástupci minulých vlád ať už v tripartitě nebo s odbory celkově. Změnilo se něco s nástupem vládní pětikoalice ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Starostové a Piráti? „Žádná vláda není stejná, každá je jiná. Každý premiér České republiky byl odlišný, nedají se jednoduše srovnávat. Ale nejlepší komunikace byla s Bohuslavem Sobotkou (bývalý premiér a šéf ČSSD, pozn. red.), alespoň co jsem si přímo zažil, protože jsem předsedou konfederace od roku 2014,“ řekl předseda odborářů.
Na otázku redakce, zda to bylo tím, že Sobotka byl levicový politik, nebo zda šlo o komunikaci jako takovou, odvětil, že se jednalo o kombinaci obojího. „Člověk může být levicově orientovaný a komunikace by probíhat nemohla, ale možná pro jeho lidské vlastnosti a možná i sociálnědemokratické srdce... těžko mohu posoudit, ale můj dojem, který je v tomto ohledu subjektivní, říká, že nejlepší komunikace jak z hlediska lidského, tak z hlediska politického byla se Sobotkou. Choval se tak ke všem – k zaměstnavatelům jako k zaměstnancům, nedělal mezi nimi dělítko. K partnerům se choval stejně solidně,“ vysvětlil Středula.
Středula: Neměli jsme rozpočet k dispozici včas
A jak je na tom tedy v komunikaci s odboráři vláda současná? „Bohužel od počátku učinila několik kroků, které nehovoří o tom, že by chtěli vést sociální dialog. Bohužel již udělala několik chyb a jednou z těch prvních byl způsob rozhodování o platech veřejných zaměstnanců, následně přístup k platům svým vlastním – to znamená navýšení za měsíc leden o prvních šest procent. Mnoha zaměstnancům nedali vůbec nic, a to je samozřejmě obrovský problém nejen pro nás, ale primárně pro zaměstnance,“ uvedl. „Po obsahové stránce bylo první oficiální jednání s představiteli vlády velmi dobré. Nemohu říct, že by nenaslouchala, mlela si své, jak se říká, a dělala velké divadlo. To nemohu říci, ale poslední příběh kolem státního rozpočtu… neměli jsme včas k dispozici všechny jeho části, a to jsme vládě vytkli. Ten rozpočet je skutečně obsáhlý, a když vám někdo v šest hodin večer pošle po velkých urgencích úplný návrh a v osm ráno ho má projednávat s vládou a dalšími členy, nejde o přístup, který považujeme za seriózní. Ministr i premiér se nám omluvili, slíbili, že se to už nestane, a vysvětlili, že důvodem byly neustálé změny a doplňování, ale každopádně to zůstává s otazníkem,“ řekl Středula.
Zároveň si však pochvaloval přístup některých ministrů, ač někdy nejsou v názorové shodě. Například ministra průmyslu a obchodu Josefa Síkely nebo ministra školství Petra Gazdíka, který už s odboráři komunikoval. „Proti tomu přístup Baxy (Martin, ministr kultury, ODS, pozn. red.), který ještě ani nesvolal pracovníky tripartity, přestože se jedná o zásadní věc, jakou je rozpočet na rok 2022. Nikdo nefunguje jako kopie někoho druhého, jde o individuality a rád bych věřil, že se zlepší,“ podotkl Josef Středula.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.