Neuvěřitelné. Tak hodnotí Klausovu amnestii Roithová s Dienstbierem

01.01.2013 18:32

Prezidentští kandidáti Zuzana Roithová a Jiří Dienstbier nad Klausovou amnestií jen nevěřícně kroutí hlavou. Zaráží je především její rozsah a způsob, za nejspornější označují Klausovo rozhodnutí zastavit trestní stíhání, od jehož začátku uplynulo více než osm let. Jde o trestné činy, za něž hrozí méně než deset let.

Neuvěřitelné. Tak hodnotí Klausovu amnestii Roithová s Dienstbierem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus pronesl poslední novoroční projev ve svém funkčním období

"Velmi mě to překvapuje. Amnestie se může týkat rozsáhlých a velmi problematických korupčních kauz," řekl pro server Týden.cz prezidentský kandidát ČSSD Jiří Dienstbier. Děsí se také toho bodu Klausovy amnestie, která osvobozuje od trestu do deseti let ty, kteří dosáhli věku 75 let. „Vždyť to se může týkat i lidí, kteří spáchali závažný trestný čin a z uloženého trestu ještě neodseděli ani jeden den," poznamenává.

Kritizuje i rozsah amnestie, který je podle jeho názoru neuváženě velký. "Tisíce lidí po Klausově amnestii překročí práh věznice. Řešil někdo, jestli budou mít kde spát a co jíst? Aby se nám všichni do vězení velmi rychle nevrátili," varuje a přirovnává tento Klausův počin k amnestiím Václava Havla z počátku devadesátých let, kdy se na ulici ocitly tisíce kriminálníků.

Ohrožení důvěryhodnosti země

Proti amnestii se ostře ohradila i Roithová. "Amnestie tohoto rozsahu je neuvěřitelná a nedůvěryhodná. Naprosto s ní nesouhlasím," prohlásila. "Zastavuje se stíhání u lidí, kteří zpronevěřili miliardy korun jako v případě H-systému. Navíc lidé, kteří kvůli nim přišli o miliardu, si už na nich nic nevezmou.“ Dodala, že tento krok může v mezinárodním měřítku poškodit důvěryhodnost celé země.

Oba prezidentští kandidáti také sdílí údiv nad tím, že premiér Petr Nečas s amnestií souhlasí a bez mrknutí oka ji podepsal. "Pan prezident mě o svém rozhodnutí v předstihu informoval. S amnestií souhlasím a už jsem ji také podepsal, jak mi to ukládá ústava," řekl pro server iDnes.cz Nečas.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

CIA? Dcera Pavla Tigrida otevřeně promluvila. Vše prý zapadá

22:17 CIA? Dcera Pavla Tigrida otevřeně promluvila. Vše prý zapadá

„Je evidentní, že peníze na Svědectví, na československý exil, na všechny ty knihy a časopisy posíla…