Nevěděl jsem, komu to prodáváme, říká Sobotka k MUS. A sděluje, jak bude tlačit na Bakalu

21.10.2013 9:51

Bohuslav Sobotka, šéf sociální demokracie, v předvolební diskusi Lidových novin říká, že necítí osobní odpovědnost v kauze Mostecké uhelné společnosti. Jako ministr financí prý jen pokračoval v "nevědomosti" tehdejšího premiéra Miloše Zemana. Co se týče OKD, bude prý Sobotkova vláda tlačit na Zdeňka Bakalu, aby byly dodrženy privatizační podmínky.

Nevěděl jsem, komu to prodáváme, říká Sobotka k MUS. A sděluje, jak bude tlačit na Bakalu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka
reklama

Lidové noviny se s Bohuslavem Sobotkou sešly k diskusi den poté, co u švýcarského soudu padly rozsudky manažerům, kteří ovládli Mosteckou uhelnou společnost za její vlastní peníze. Když kabinet Miloše Zemana prodával zbývající státní podíl, byl Sobotka jen předsedou rozpočtového výboru sněmovny. Jak ale Miroslav Kalousek (TOP 09) upozorňuje, když člověk umí s touto funkcí pracovat, může mít větší vliv než samotný ministr financí.

Sobotka už byl v čele resortu financí, když maskovací firma manažerů mosteckých dolů Appian přeprala peníze a koupila si za ně od státu plzeňskou Škodovku. Podle Sobotky ale tehdy nebyla Škoda v nejlepší kondici a kredibilita toho, kdo ji kupuje, nebyla nejvyšší prioritou. Na prodeji se dohodly banky a Česká konsolidační agentura. Osobní zodpovědnost za to, že vláda prodala podnik dnes nepravomocně odsouzeným spekulantům, tedy necítí.

"Z hlediska osudu pracovních míst v Plzni si myslím, že to byl správný krok, protože to umožnilo rozvoj těch závodů, které se prodávaly. Když se na ně dneska podíváte, tak ve velké většině prosperují a vytváří zdravý základ regionální ekonomiky," říká Sobotka.

Na OKD dohlédneme

Nepravomocně odsouzení manažeři MUS tvrdí, že o tom, kdo za firmou Appian stojí, politici i někteří novináři věděli. Bohuslav Sobotka ale tvrdí, že jako ministr financí ve vládě Vladimíra Špidly pokračoval v "nevědomosti" Miloše Zemana. Firma prý budila dojem, že je mezinárodně zastoupena.

Jako ministr financí je Bohuslav Sobotka zodpovědný i za prodej menšinového podílu v OKD jejich privatizátorům, kteří už tehdy nakupovali pro podnikatele Zdeňka Bakalu. Privatizaci OKD nyní znovu vyšetřuje policie. Sobotkova vláda prý bude na Bakalu a spol. tlačit. "Budeme všemi prostředky vymáhat, aby byly dodrženy privatizační podmínky," řekl šéf ČSSD Lidovým novinám.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

15:58 V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

Server Deník N přišel s rozhovorem s Monikou Šimůnkovou, současnou zástupkyní ombudsmana Stanislava …