Nevěřím jim. Co skrývají? Advokátka Zahumenská o covidu a lékařích, co volají o pomoc

26.02.2021 12:39

Lékaři v českých a moravských nemocnicích volají o pomoc. Úpěnlivě žádají občany, aby dodržovali protikoronavirové restrikce, protože nemocnice v této zemi melou z posledního. Advokátka Vendula Zahumenská jim to nevěří. Má pocit, že se lékaři možná snaží něco zakrýt. Přišla s vtipem, který utahaným zdravotníkům náladu rozhodně nezvedne.

Nevěřím jim. Co skrývají? Advokátka Zahumenská o covidu a lékařích, co volají o pomoc
Foto: Archiv VZ
Popisek: Brněnská právnička, advokátní koncipientka Mgr. Vendula Zahumenská, Ph.D.
reklama

Anketa

Máte důvěru v Jana Hamáčka? (Hlasování od 25.2.2021)

16%
84%
hlasovalo: 14936 lidí
Zdravotní sestřičky a lékaři pracují od podzimu na plné obrátky, bez dovolených, berou směny navíc a sledují, jak jim přes veškeré úsilí den co den odchází na onen svět přes sto pacientů. Za čtvrtek ministerstvo zdravotnictví hlásí 164 úmrtí s covidem. Nemocnice jsou tak plné pacientů, jako ještě v moderní historii tohoto státu nebyly.

Víc než 50 ředitelů český nemocnic se obrátilo na své spoluobčany a požádali je, aby použili zdravý rozum a v situaci, jaká panuje, nosili respirátory, udržovali rozestupy a vícekrát za den si myli ruce.

„Prosím, vydržte. Jedeme bez přestávky už rok, jsme unavení, ale naší prací je starost o vaše zdraví. Pomozte nám!“ obrátil se na občany Petr Baťka, ředitel Nemocnice Břeclav. Podobně se vyjadřuje dalších pět desítek ředitelů zdravotnických zařízení.

On, a s ním i jeho kolegové z pěti desítek českých nemocnic, si stěžuje také na vládu Andreje Babiše (ANO). Zdá se jim, že vláda s veřejností komunikuje totálně chaoticky a to situaci rozhodně nepomáhá.

„Vláda nezvládla získat podporu obyvatel pro restriktivní opatření, která selhávají. Vláda o několik měsíců zaspala s přípravou očkování a nyní nezvládá logistiku, vše zajišťují kraje a nemocnice. Vláda nedodává ani očkovací materiál, pouze vakcíny,“ vyjmenovává Štěpán Votoček, ředitel nemocnice ve Slaném.

„Personál doslova ‚mele z posledního‘ a ‚padá na hubu‘ fyzicky a psychicky. Když se sestra či lékař z covidového oddělení dostane domů, jenom spí. Jednotlivci již ‚odpadají‘. Zkrátka už nezvládnou další den vstát a jít do práce mezi dusící se a umírající pacienty. Řada zdravotníků začala užívat antidepresiva, rozpadají se jim partnerské vztahy, nemají čas věnovat se dětem,“ popsal situaci svých kolegů.

V dalších nemocnicích to vidí podobně. I jinde mají pocit, že koaliční vláda ANO a ČSSD v čele s Babišem nedělá všechno, co by měla. Některé věci se daří, jiné se podle ředitelů měly už dávno zlepšit.

„V Jihočeském kraji jsme si zvykli postarat se sami o sebe a to se nám díky skvělé spolupráci v rámci jihočeských nemocnic daří. Míru předvídatelnosti jednotlivých rozhodnutí a systematického přístupu centrálních orgánů včetně jednotnosti prezentovaných informací a s tím související mírou důvěry laické i odborné veřejnosti v řízení pandemie bych nerad komentoval, každý nechť si udělá svůj názor,“ uvedl diplomaticky Michal Šnorek z Nemocnice v Českých Budějovicích.

To, že se musí spolehnout jen sami na sebe, zjistili podle ředitele Radomíra Maráčka také v nemocnici ve Zlíně.

„Pokud jsme se během pandemie něco naučili nebo se v něčem utvrdili, tak je to určitě zkušenost, že se musíme spoléhat sami na sebe. Centrální řízení ze strany vlády se neukazuje jako funkční a účelné. Určitě by bylo lepší přenést větší část rozhodování na kraje. Už jen proto, že se místní situace zásadním způsobem liší a vláda na tyto rozdíly nedokáže reagovat. Ve Zlínském kraji jsme například ve zcela odlišné situaci, než v jaké se nacházejí nemocnice v přetížených regionech. Máme poloviční počty pacientů oproti situaci v listopadu či lednu, kdy jsme jen ve zlínské nemocnici pečovali o více než 200 pacientů a patřili jsme k pandemií nejvíce zasaženým regionům v zemi. V intenzivní péči sice máme také kapacity dost zaplněné, ale stále jsme schopni pomáhat jiným nemocnicím,“ prozradil.

Jan Mach z Oblastní nemocnice v Náchodě prozradil, že spolupráce se Správou státních hmotných rezerv funguje dobře, ale jiné věci se podle jeho názoru měly už dávno zlepšit. Poděkoval za pomoc vojáků, ale na konto ministra zdravotnictví za hnutí ANO Jana Blatného poznamenal, že nemocnici v Náchodě hodil přes palubu.

„Oceňujeme pomoc vojáků, jejich ochotu a nasazení. I díky dlouhodobému nasazení vojáků náš zdravotnický personál ještě nezkolaboval. Nerozumím zrušení bonusů za covidové pacienty na standardních a následných lůžkách. V tomto nás ministerstvo zdravotnictví jako autor úhradové vyhlášky pro letošní rok hodilo přes palubu. Je zjevné, že péče o covidové pacienty přináší zvýšené náklady. Současné úhrady za pacienty na standardních a následných lůžkách nepokryjí veškeré náklady. Za celou dobu se vláda nenaučila sdělovat informace jednoduchou formou. Do karet nám nehraje ani to, že ztratila schopnost přesvědčit občany o přijatých opatřeních. Kredibilitu vlády snižuje také skutečnost, že neumí dodržovat právní řád. Z Ústavy si nelze udělat trhací kalendář za žádných okolností,“ prohlásil ředitel oblastní nemocnice.

Ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku Tomáš Stejskal si posteskl, že vázne úplně všechno.   

„Bohužel vázne vše. Veškeré informace získáváme pouze od kraje, informace vlády jsou mnohdy chaotické, lidé nevědí, co platí, jsou rozladění a mají malou vůli neurčitá pravidla dodržovat, dále vlastně není žádná informovanost a osvěta ohledně očkování,“ prohlásil.

Petr Uhlig z nemocnice v Ostravě prozradil, že zdravotníkům pomohli vojáci, ale jinak nemocnice žádnou jinou pomoc od státu nedostala.

David Feltl ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze prohlásil, že materiálů, finančních prostředků a informací má dostatek.

Již zmíněný Baťka konstatoval, že má k dispozici vše potřebné, ale komunikuje především s krajem.

David Feltl ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze prohlásil, že materiálů, finančních prostředků a informací má dostatek.

Přesto se najdou lidé, kteří situaci zlehčují a zpochybňují kritickou situaci, ve které se republika ocitla.

Patří k nim i právnička Vendula Záhumenská, která na sociální síti Facebook naznačila, že lékaři možná svým voláním o pomoc zakrývají vlastní selhání.

„Melou z posledního? Tak to budou holandské řízky, jako bývaly každý pátek v závodních jídelnách! Mňam. Proč jim to jen vůbec nevěřím? Není potřeba něco zakrývat? Zanedbanou péči, třeba?“ zeptala se.

Zahumenská promluvila

V říjnu loňského roku na sebe Záhumenská upozornila, když podala žalobu na ministerstvo spravedlnosti s tím, že stávající covidové omezování svobody musí skončit. „Žije tu mnoho nepřátel svobody,“ posteskla si tehdy v rozhovoru pro server ParlamentníListy.cz.

Psali jsme: Žije tu mnoho nepřátel svobody, zjistila díky covidu právnička Zahumenská. Lidi stačí vystrašit jak slepice a vzdají se všeho

„(Ministryně spravedlnosti za hnutí ANO Marie) Benešová a již zmíněný předseda Nejvyššího soudu se chovají jako ďáblovi advokáti. Nepokrytě vymýšlí finty, jak zničit lidi a pomoci státu. Nevím, co dalšího k tomu říct, každý si může obrázek udělat sám,“ uvedla také.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rusko? „Kerého blba toto móže napadnút.“ Lidé z Vrbětic zaskočili Novu. Pak přituhlo

20:47 Rusko? „Kerého blba toto móže napadnút.“ Lidé z Vrbětic zaskočili Novu. Pak přituhlo

Kerého blba toto móže napadnút, rozčiloval se v Televizních novinách TV Nova jeden oslovený starší m…