Nevidím v regulaci ďábla, říká Dolejš k bankovní unii

05.10.2012 17:43

Poslanec za KSČM Jiří Dolejš odpověděl na otázku čtenáře ParlamentníchListů.cz k vytvoření centrální bankovní unie. on sám by se jí nebránil a ze strany Evropské unie se podle něj jedná o logický krok v rámci integrace.

Nevidím v regulaci ďábla, říká Dolejš k bankovní unii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dolejš
reklama

Podle Dolejše by otázka bankovní unie měla být diskutována kompetentně a v klidu. „Evropská komise vyzvala k bankovní unii již po krizi v roce 2010 a řízení přeshraničních krizí v bankovním sektoru doporučil i Evropský parlament. Smyslem bankovní unie je regulační reforma na trhu finančních služeb. A myslím, že je zřejmé že nadnárodní úroveň je pro tento druh regulace nezbytná,“ napsal Dolejš.

Důležité ale je, jak by regulace vypadala. „Na rozdíl od neoliberálů nevidím v regulaci ďábla. Za podstatné mám její kvalitu a spravedlivé dopady na jednotlivé země EU. Musíme si uvědomit že u nás jsou především dceřiné firmy velkých bank v zahraničí. A to dceřinky ziskové, posílající každoročně miliardy korun ze zisku ven,“ vysvětluje komunista.

Jde tak podle něj hlavně o dohodu o kapitálových požadavcích na banky, systém pojištění vkladů a dohoda o restrukturalizaci zasažených bank. „Vznik bankovní unie tedy neblokovat a aktivně o něm jednat, i když asi bude zpočátku rozdíl mezi členy a nečleny eurozóny, jednotný prostor pro finanční služby vzniká objektivně,“ shrnul Dolejš.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček přitvrdil: Integrace Romů je problémem celé evropské civilizace

20:40 Křeček přitvrdil: Integrace Romů je problémem celé evropské civilizace

Ombudsman Stanislav Křeček tvrdí, že problém diskriminace Romů v české společnosti není veliký. „Roz…