„Nutit nejctihodnějšího sira Nicholase Wintona, aby ve věku sto pěti let letěl do Prahy a teprve zde po Řádu TGM z roku 1998 přijal i nejvyšší české státní vyznamenání Řád Bílého lva, je nevkusné samo o sobě,“ uvedl Urban s tím, že důstojnější by bylo předat Wintonovi vyznamenání u něj doma, anebo na londýnské ambasádě.
Wintonovo hrdinství bylo zrcadlem zhroucení slušnosti české společnosti
Urban se ale na celou věc podíval z jiného, poněkud nezvyklého úhlu. „Hrdinství Nicholase Wintona v roce 1939 totiž ze všeho nejvíce bylo zrcadlem zhroucení lidskosti a slušnosti české společnosti a státu po Mnichovu,“ tvrdí.
Domnívá se, že pokud by Židům pomáhaly české úřady a organizace, Britský výbor na pomoc uprchlíkům v Československu (British Committee for Refugees in Czechoslovakia) by nikdy nemusel vzniknout. „A ten poslední Wintonův vlak s dvě stě padesáti dětmi, který z Prahy odjel prvního září 1939, aby byl na hranicích protektorátu zastaven a vrácen, by odjel mnohem dřív,“ napsal Urban a připomněl, že žádné z dětí z tohoto vlaku válku nepřežilo.
„Představuji si, jaké by to bylo, kdyby 28. října na Hradě něco takového zaznělo… Odpusťte, že jsme vás nezachránili,“ poznamenal publicista.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam