Nezaměstnanost se drží na necelých sedmi procentech

3. 8. 2012 12:22

V druhém čtvrtletí letošního roku obecná míra nezaměstnanosti ve věkové skupině 15 až 64 let meziročně stagnovala na úrovni 6,8 procenta. A to podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO). V pátek o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Nezaměstnanost se drží na necelých sedmi procentech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce
reklama

Počet nezaměstnaných osob dosáhl 350,9 tisíce (z toho 180,6 tisíce žen), přičemž meziročně se celkový počet nezaměstnaných snížil pouze o 0,5 tisíce osob. Pokles nezaměstnanosti se významněji neprojevil ani v mužské (pokles o 0,8 tisíce), ani v ženské populaci (vzestup o 0,3 tisíce).

Nejvíce nezaměstnaných je se základním vzděláním

V třídění podle stupně dosaženého vzdělání mají nízkou míru nezaměstnanosti trvale vysokoškoláci (2,5 procenta) a osoby s úplným středním vzděláním s maturitou (4,8 procenta). Vysoká míra nezaměstnanosti přetrvává ve skupině osob se základním vzděláním (28,3 procenta), nadprůměrná je i v početné skupině osob se středním vzděláním bez maturity včetně vyučených (7,4 procenta).

Odlišná metodika zjišťování se promítla do diference mezi výší obecné míry nezaměstnanosti (ILO) a míry registrované nezaměstnanosti, kterou vydává ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Tendence obou měr byly podobné, míra registrované nezaměstnanosti MPSV dosáhla ve druhém čtvrtletí 2012 hodnoty 8,4 procenta, což představuje meziroční pokles o 0,1 procentního bodu.

Mezinárodní organizace práce je specializovaná organizace OSN usilující o prosazování sociální spravedlnosti a mezinárodně uznávaných pracovních práv. Jejím hlavním cílem je podpora světového míru na základě sociální spravedlnosti.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A tohle už nebude! To škrtněte. Významný muž o Česku po krizi: Aktivisté zapláčou

20:54 A tohle už nebude! To škrtněte. Významný muž o Česku po krizi: Aktivisté zapláčou

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov vidí v koronavirové pandemii pro Česko př…