„Mozaiky Platform Dialog v žádném případě nepodporují a nikdy nepodporovali pučisty,“ uvádí se v jejich prohlášení, vydaném v závěru července. „Dle našeho přesvědčení je nutné užívat k vyjádření nesouhlasu s existující vládou demokratické cesty. To znamená nenásilné demonstrace a hlavně parlamentní volby, jen tak je možné dosáhnout legitimní změny politické situace….“
Kdo je Fethullah Gülen?
Fethullah Gülen je turecký islámský učenec, myslitel, intelektuál, aktivista, teolog, autor, básník a především obhájce vzdělání – uvádí se na stránkách tohoto českého neziskového sdružení. Gülen podle něj podporuje spolupráci civilizací vedoucí k mírovému soužití, vyzývá k dialogu mezi intelektem a náboženskou tradicí a rozhodně se staví proti všem formám násilí a zneužíváni víry k politickým a mocenským účelům. V jedné ze svých četných prací říká: “Excesy těch, kteří neodpouštějí ostatním a netolerují je, učinily z minulého století jedno z nejhorších období historie. Pokud budou takoví lidé ovládat i naši budoucnost, bude to čas strachu. Ten největší dar, který můžeme dát současné generaci, je proto naučit ji, jak odpouštět, i tváří v tvář krutosti a zarmucujícím událostem. Věříme, že tolerance a odpouštění vyléčí většinu našich ran, pokud tyto nebeské nástroje budou v rukou těch, kteří rozumějí jejich jazyku.”
Fethullah Gülen, částečně i kvůli vzdělání v duchovní sféře, je podle internetových stránek Mozaiky - Platform dialog známý svým důrazem na islámskou spiritualitu - na Západě označovanou jako súfismus - a komplexním postojem vůči ostatním lidem. V Turecku získal dobrou pověst navozením pozitivní atmosféry ve vztazích mezi většinovou muslimskou populací a různými náboženskými menšinami, jakými jsou například příslušníci řecké ortodoxní církve, arménské ortodoxní církve, katolické a židovské komunity. Průlomové jsou i jeho názory týkající se vědy, kterou považuje za srovnatelnou s vírou a věří, že se navzájem doplňují. Jeho vliv sahá i mimo Turecko a vzrůstá každým dnem tak, jak jsou jeho díla překládána do mnoha jazyků včetně angličtiny, arabštiny, ruštiny, němčiny, španělštiny, bosenštiny, albánštiny, či indonéštiny.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala