Neziskovky? Ministryně financí odhalila své záměry

21. 8. 2018 9:21

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se v rozhovoru pro deník Právo rozhovořila o důchodech, ale i o daních či budoucnosti neziskových organizací.

Neziskovky? Ministryně financí odhalila své záměry
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně financí Alena Schillerová
reklama

Meziročně by se měly důchody navýšit o 918 korun měsíčně. „A seniorům nad 85 let přidáme ještě dalších 1000 Kč měsíčně. Je to nejvyšší meziroční navýšení důchodů v historii České republiky,“ poznamenává k přilepšení seniorům Schillerová, jež bojuje proti senátnímu návrhu navýšení penzí. „Senátní návrh trestá všechny, kteří do systému přispívají déle a více. Například ten, kdo žádost o důchod odložil, a to z jakýchkoliv důvodů, by na zvýšení čekal do vyššího věku,“ sdělila Schillerová.

Fotogalerie: - Tabery a Patočka

Havlova knihovna hostila debatu šéfredaktorů Erika...
Havlova knihovna hostila debatu šéfredaktorů Erika...
Havlova knihovna hostila debatu šéfredaktorů Erika...
Havlova knihovna hostila debatu šéfredaktorů Erika...
Havlova knihovna hostila debatu šéfredaktorů Erika...
Havlova knihovna hostila debatu šéfredaktorů Erika...

Ta se mimo jiné vymezuje proti plošným dvouciferným nárůstům všem zaměstnancům. „Je nejenom drahé pro daňové poplatníky, ale i zbytečné. A navíc v této fázi ekonomiky nebezpečné. Chce se veřejná správa přetahovat se soukromým sektorem, kdo dá víc? Chceme tím tlačit na ceny a zdražovat lidem zboží a služby?“ sdělila s otazníky Schillerová. A dodala, že jako strážkyně státní kasy toto odmítá. 

Řeč byla také o daních a o superhrubé mzdě. „Zrušení superhrubé mzdy a další související změny, na které se ptáte, byly opravdu původně součástí daňového balíčku pro rok 2019. Chtěli jsme tento nesystémový institut společně se solidární přirážkou zrušit a navrhnout 19procentní sazbu daně z příjmů, což by představovalo o 1,1 % méně, než je současná výše daňové zátěže. Pro OSVČ jsme chtěli zavést možnost odečíst si od základu daně tři čtvrtiny odvedených pojistných, čímž by u naprosté většiny z nich došlo ke snížení celkové odvodové zátěže. Dopad těchto změn na příjmy rozpočtu by představoval minus 22 miliardy korun, které by zůstaly v peněženkách daňových poplatníků. Bohužel tento návrh byl po ukončení připomínkového řízení z daňového balíčku vypuštěn zejména z důvodu, že toto politicky citlivé téma mohlo ohrozit hladký průběh legislativního procesu této normy,“ podotkla Schillerová. Jak však zmínila, od záměru neustupuje. 

Došlo také na řeč o zdanění církevních restitucí. Ona sama je pro zdanění, neboť podle jejích slov tak, jak byly restituce v minulosti stanoveny, značně převyšují skutečnou hodnotu majetku, který je jejich prostřednictvím kompenzován. 

Závěrem se pak Schillerová rozhovořila o boji o neziskovky, který je podle ní typickou mediální bublinou. Ona sama prý má k práci těchto organizací velkou pokoru. „Ministerstvo financí pod mým vedením připravilo důkladný přehled částek, které stát prostřednictvím jednotlivých resortů vynakládá na neziskový sektor. Bylo to vůbec poprvé, kdy se takto podrobný přehled podařilo dát dohromady. Chceme se prostě jen podívat na to, na jaké účely přesně tyto peníze jdou a zda se nezneužívají, a hledat v této oblasti možné úspory,“ zmínila. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ovčáček se postavil přívalům hnusu na Filipa. Napsal autorům, co si o nich myslí, hezky od podlahy. A z druhé strany...

22:22 Ovčáček se postavil přívalům hnusu na Filipa. Napsal autorům, co si o nich myslí, hezky od podlahy. A z druhé strany...

Ředitel odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček se znechucením sleduje, …