Neziskovky? Stop, přednesl Okamura. Má podporu. Zato ODS, ta jim...

24.03.2020 12:28

Před Poslaneckou sněmovnu předstoupil dnes také předseda SPD Tomio Okamura. A se svými návrhy, jak se máme vypořádat s koronavirem, tedy s deficitem státního rozpočtu, rozhodně nešetřil.

Neziskovky? Stop, přednesl Okamura. Má podporu. Zato ODS, ta jim...
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura

„Chválím české občany a děkuji jim s veškerou úctou,“ poděkoval Okamura všem, kteří pomáhají. Ocenil i vtipkování. Poděkoval lékařům, zdravotníkům a organizacím. „Táhneme za jeden provaz a vše to zvládneme,“ podotkl Okamura. 

„Každá krize vede k očistě,“ dodal Okamura a hovořil mimo jiné velmi negativně o Evropské unii. „Chápu obavy z koronaviru, ale při této příležitosti nelze nevarovat před něčím stejně nebezpečným, a to před válkou mezi Řeckem a Tureckem,“ neodpustil si varování před migrací Okamura. 

Podle jeho slov je politickou hloupostí čekat na pomoc z Bruselu v jakékoliv otázce, což se dle něj ukazuje. „Desetitisíce občanů, kteří si začali sami šít roušky, dnes a denně ukazují, že si musíme pomoci sami. Zaregistroval jsem pomoc desítek vietnamských spoluobčanů. Děkuji všem za pomoc,“ zdůraznil Okamura a apeloval na soběstačnost. „To je recept na úspěšnou ekonomiku,“ řekl. 

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

„Co se týče bezdomovců, musím poděkovat naší poslankyni Lucii Šafránkové, která požádala ministra obrany Lubomíra Metnara, aby uvolnil prázdná armádní zařízení. Řešíme to,“ zdůrazňoval Okamura a hovořil také o nutné pomoci občanům a živnostníkům. „Každý den je kritický,“ řekl. 

Okamura následně vyslovil návrh seškrtat peníze veřejným neziskovým politickým organizacím. „Dále navrhujeme ukončit inkluzi školství, což mimo jiné znamená úsporu šest miliard korun. Navrhujeme také zrušit nákup nové armádní techniky. Navrhujeme vrátit vojáky z Afghánistánu. Navrhujeme ořezat peníze solárním baronům,“ brojil Okamura proti navrhovanému deficitu rozpočtu. Obdobného názoru, co se týče financování neziskových organizací a jeho omezování, byl pak i předseda KSČM Vojtěch Filip.

Jiné stanovisko oproti tomu mají občanští demokraté. Ti navrhují okamžitou změnu krizového zákona, která by umožnila poskytnout státní podporu i podnikatelům, neziskovému sektoru a krajům. V tuto chvíli mohou státní podporu čerpat jen fyzické osoby a obce. V souvislosti s pandemií koronaviru je podle nich však nutné myslet i na soukromoprávní subjekty, které zajišťují chod českého hospodářství či služby občanům.

„Přicházíme s novelou krizového zákona, aby státní podporu mohli čerpat nejen lidé a obce, ale například i podnikatelé a neziskové organizace. Právě na nich totiž závisí například zásobování, sociální i zdravotní péče. Zároveň musíme zabránit tomu, aby firmy rychle propustily velké množství lidí, kteří by se ocitli bez peněz. Rozšíření podpory je rozumným, a hlavně nutným krokem v dobách největších krizí,“ míní předseda ODS Petr Fiala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

19:40 Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

Moderátor Luboš Xaver Veselý tentokrát v internetové televizi XTV přivítal senátora Jiřího Čunka (KD…