Nezkoumala jsem, odkud ty peníze jsou, říká matka Martina Dvořáka

28.01.2012 10:24

Bývalý šéf dopravního podniku Martin Dvořák čelí obvinění, že jeho rodina zbohatla na úkor podniku. O případ se zajímá protikorupční policie. Matka Dvořáka Marie Nováková ujišťuje, že její obchody jsou čisté. Netuší však, odkud pocházejí peníze, které si půjčila od advokátní kanceláře Šachta & Partners na koupi nemovitosti na Madeiře. „Jak jsem měla zkoumat, odkud berou peníze? To je otázka na ně,“ brání se Nováková.

Nezkoumala jsem, odkud ty peníze jsou, říká matka Martina Dvořáka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

„Začala jsem podnikat v roce 1990 v developerské firmě a postupně jsme realizovali mnoho masivních projektů. Dodnes jsme prodali pozemky či stavby asi za tři miliardy. V současnosti máme připravené pozemky za miliardu. Moje příjmy byly ve stovkách milionů,“ uvedla v rozhovoru pro MF Dnes Nováková.

Nováková si v roce 2009 koupila dům na Madeiře. Vzala si na něj půjčku asi milion eur od advokátní kanceláře Šachta & Partners. Média společnost obviňují, že disponuje s penězi, které pocházejí od neprůhledné hongkongské společnosti Unitex International Capital Limited. „Nevím, odkud peníze šly,“ vysvětluje Nováková. „Advokátní kancelář Šachta & Partners mi prostě zprostředkovala úvěr a vůbec mě nezajímalo, odkud šel. Mají mé akcie a já platím úrok. Začala taková mediální honička, že jsem neměla šanci nic zjistit.“

Koukala jsem jako blázen

Hongkongská společnost si peníze navíc půjčila od firmy Mavex Group z Panenských ostrovů. Společnost Mavex v Česku menšinově spoluvlastnila firmu Bitmedia, která inkasovala miliony za zakázku od Dopravních podniků. „Dozvěděla jsem se to ve čtvrtek a koukala jsem jako blázen. Vůbec nevím, proč jsem s tou firmou spojována,“ nechápe Nováková.

Se společností Šachta & Partners Nováková spolupracovala v minulosti ještě jednou při koupi vily v Praze. Prostředníkem této investice byla firma Future Earnings, která má kyperského majitele. I tato firma měla půjčku v zahraničí. „Možná mám jednu vadu, že nevím, odkud ty půjčené peníze byly. Ale své prostředky prokazatelně mám,“ přiznává Nováková.

Kancelář Šachta & Partners pracovala i pro Dopravní podnik. „Ano, ale přímo pan doktor Šachta ne. A pro Dopravní podnik pracovalo více advokátních kanceláří,“ říká Nováková a popírá, že by půjčky byly ve skutečnosti provize pro Dvořáka za zakázky v Dopravním podniku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor:

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klimatolog Václav Cílek dělá jasno: Nemluvte pouze o klimatické změně. Jsou prognózy, které v roce 2050 počítají s ochlazením

20:58 Klimatolog Václav Cílek dělá jasno: Nemluvte pouze o klimatické změně. Jsou prognózy, které v roce 2050 počítají s ochlazením

Ze změny klimatu se stalo politikum, ale nevidím to zase tak černě... říká klimatolog, geolog, popul…