Nezkušení Válková s Babišem naběhli novinářům na vidle, vysvětlují experti

26. 3. 2014 16:12

MEDIÁLNÍ HODNOCENÍ Vyjádření ministryně spravedlnosti Heleny Válkové o protektorátu přirovnává mediální odborník Petr Žantovský ke slovům Mirka Topolánka na adresu gayů a židů. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš zase podle mediálního experta Radima Hrehy potvrzuje svými vystoupeními v této kauze, že nikdo není dokonalý.

Nezkušení Válková s Babišem naběhli novinářům na vidle, vysvětlují experti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně spravedlnosti Helena Válková
reklama

Hodně nepovedená veřejná vystoupení či vyjádření pro média mají za sebou dva ministři za hnutí ANO. Odstartovala je ministryně spravedlnosti Helena Válková výrokem „ono se toho v protektorátu zas tolik nedělo“ v rozhovoru pro Echo24.cz. Později uvedla, že měla na mysli porovnání se situací v jiných zemích, jakými byl například tehdejší Sovětský svaz nebo Polsko. „Rozhodně tím nezpochybňuji utrpení a zločiny vůči obyvatelům protektorátu. To, co se v tomto období dělo, považuji samozřejmě za naprosto neomluvitelné,“ dodala Helena Válková.

„Ta její slova jsou zhruba na úrovni vyjadřování pana Topolánka na adresu gayů a židů svého času. Taková věc je na okamžité odstoupení a téměř to hraničí s osvětimskou lží. Ministryně, a obzvlášť spravedlnosti, by si na takové výroky měla dávat pozor a být hypercitlivá na to, co vypouští do médií. Jde o fatální selhání soudnosti, rozumu i politické odpovědnosti,“ komentuje pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Petr Žantovský vyjádření ministryně spravedlnosti Heleny Válkové.

Opozice bude vyřčené proti ministryni využívat i kvůli její razanci v úřadu

Zcela jiný pohled nabízí lektor komerčních komunikací na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE a bývalý ředitel Asociace reklamních agentur Jiří Mikeš. „Jistěže se tu v protektorátu toho dělo dost, ale přijal bych to její dodatečné vysvětlení, že to mínila v kontextu s jinými zeměmi, především tedy Sovětským svazem a Polskem, a bral bych to jako nešťastné vyjádření,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Jiří Mikeš.

Nepřekvapuje ho však, že se toho chytla opozice a snaží se jejího vyjádření využít proti hnutí ANO. „Je jasné, že opozice to teď bude proti ní využívat i proto, že ministryně začíná být razantní a konečně se v rezortu spravedlnosti něco děje. Já bych jí doporučil, aby si příště dala pozor na pusu, ale abych z toho vyvozoval, že má takové smýšlení, tak to tedy ne. Člověk občas něco plácne a pak se za to stydí, a to je, myslím, tenhleten případ,“ konstatuje Jiří Mikeš.

Novináři jsou schopni zprostředkovat virtuální realitu

„Paní ministryně zřejmě nemá zkušenosti s tuzemskými novináři a netuší, že je s nimi nutno komunikovat holými větami s jednoznačným vyzněním či smyslem. V opačném případě jsou schopni úmyslně, či nechtěně, zprostředkovat virtuální realitu, úměrnou svému charakteru a znalostem problematiky. Nepochybuji o tom, že ministryně spravedlnosti zná historii včetně toho, že ctí památku všech obětí nacistů a nejen jich,“ říká pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Radim Hreha, bývalý generální ředitel veřejnoprávní Slovenské televize.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v první reakci na kritiku valící se na ministryni spravedlnosti prohlásil, že má informace, že to bylo vytrženo z kontextu a navíc paní Válková ani není členkou hnutí ANO, takže jde o její soukromý názor. Když se ho ale na brífinku vlády dotazoval novinář právě z uvedeného média, ministr financí se neovládl. „Doufám, že váš bílý kůň, ten Klenor (měl na mysli majitele serveru Echo24.cz), protože se povídá leccos, kdo to financuje, má dostatečně velké majetkové přiznání, aby prokázal ty vaše náklady,“ prohlásil Andrej Babiš.

Některé Babišovy výroky připomínají, že nikdo není dokonalý

Politici především z řad TOP 09 a ODS, stejně jako mnohé sdělovací prostředky, to označili za vyhrožování novinářům a také za ohrožení svobody médií. „To samé, co jsem řekl o paní Válkové, platí také o ministru Babišovi, který zřejmě ignoruje své mediální poradce. Nicméně jeho výroky – a nejen v tomto případě – připomínají ono známé ´Nikdo není dokonalý´,“ domnívá se Radim Hreha.

„Paní ministryni Válkové by měl někdo prozradit, že už není soukromou osobou, nýbrž političkou. Pan místopředseda vlády a ministr financí Babiš si pro změnu nevšiml, že již nesedí v čapím hnízdě, nýbrž v Letenské ulici na ministerstvu. Oba dělají chyby. Dokonce neodpustitelné chyby. Zatím jim to prochází. Zatím,“ upozorňuje pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Petr Štěpánek.

Podle Petra Žantovského dal Andrej Babiš svými slovy poměrně transparentně najevo, co zamýšlí ve funkci ministra financí. „Ve funkci ministra financí, jak velmi správně potom upozornil Miroslav Kalousek, zamýšlí vstupovat do obchodních informací jednotlivých společností, ke kterým jako ministr financí absolutně nemá mít přístup. To vůbec není obsah, kterým by se měl zabývat a který by mu funkčně spadal do rezortu. Jiná věc je, jestli to dělali jiní ministři před ním, pan Kalousek nebo jiní, to neumím posoudit, jen se nic takového mediálně neprobíralo,“ podotýká Petr Žantovský.

Osobní poloha zpochybňuje nezávislost a nestrannost média

Přitom chápe důvody, proč se Andreji Babišovi nelíbí Echo24.cz. „Je to dílo pana Balšínka a dalších lidí, kteří odešli nebo byli vyhozeni z Lidových novin, z dnes už Babišova podniku MAFRA. Je naprosto zjevné, že se Echo24.cz hodlá věnovat především aktivitám pana Babiše. Myslím si, že ke své vlastní škodě. To je téma, které nevystačí na to, aby si nějaké médium vytvořilo seriózní čtenářské zázemí a dobré jméno mezi médii, protože z toho čouhá pomsta jako sláma z bot,“ upozorňuje pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Mirek Topolánek

  • BPP
  • Kandidát na prezidenta v roce 2018
  • mimo zastupitelskou funkci

Podle něj to snižuje vyjádření tohoto média, což je koneckonců vidět i na editorialu šéfredaktora Dalibora Balšínka, který se jmenuje „Víme, s kým máme tu čest, pane Babiši“. „To je věc v osobní poloze, a to by se novinářům stávat nemělo, protože tím sami zpochybňují svoji nezávislost a nestrannost. Kdyby boj proti panu Babišovi vedlo jiné médium, které k němu nemá žádný vztah stávající ani minulý, tak by to bylo serióznější. A všichni by tomu více věřili,“ domnívá se Petr Žantovský.

Šéf hnutí ANO popírá, že mělo jít o existenční výhrůžku serveru

Guru české reklamy Jiří Mikeš poukazuje na to, že šéf hnutí ANO je razantní politik, nebere si servítky, nemlží, nevyhýbá se odpovědím a mluví tak, že mu lidé rozumějí. „Možná to řekl trochu v afektu, ale novináři někdy záměrně člověka vytočí, ti už vědí, jak na to. Ale nevyvozoval bych z toho, že šlo o útok na novináře, to v žádném případě. To by si měli čeští novináři jít vyslechnout, jak odpovídají novinářům někteří američtí politici,“ doporučuje Jiří Mikeš.

Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš si ale záhy uvědomil, že to se svou odpovědí trochu přehnal, a na vysvětlenou uvádí, že se jen špatně vyjádřil. „To nebyla existenční výhrůžka serveru. Já jsem se snažil poukázat na pochybnosti, nakolik je pan Klenor skutečným investorem a nakolik se za ním skrývají jiní investoři,“ vysvětloval Andrej Babiš, jak svou odpověď novináři myslel.

Rychlá a korektní Babišova reakce, upřímnost přiznání prověří čas

A zareagoval i na dopis šéfredaktora týdeníku Respekt Erika Taberyho, který mu vyčetl pobuřující a nepřijatelná slova, protože se nedají vysvětlovat jinak než jako pokus o zastrašování kritického média a jeho investory. V osobním telefonátu pak přiznal, že pochybil. „Řekl jsem blbost, nechal jsem se vytočit a řekl, co jsem neměl. Byla to chyba,“ uznal podle Taberyho na závěr rozhovoru Andrej Babiš.

Na internetové verzi Respektu tvrdí jeho šéfredaktor, že by něco takového mělo zaznít na stejné půdě, kde padla jeho původní vyjádření. „Ale není moje role něco doporučovat. Uvidíme, co bude dál, ale už mnoho let se mi nestalo, aby politik takto rychle reagoval a snažil se korektně vysvětlit, o co mu šlo,“ napsal Erik Tabery s tím, že se ho čtenáři ptají, jestli tomu uznání chyby věří. Podle něj o upřímnosti přiznání rozhodne budoucnost, tedy další chování dotyčného, ne názor novináře.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jiří Hroník
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Donutil: Havel a Klaus jsou úžasní, řekl jsem. Táta se mi vysmál a dal předpověď

13:24 Donutil: Havel a Klaus jsou úžasní, řekl jsem. Táta se mi vysmál a dal předpověď

V Prostoru X herec Miroslav Donutil komentoval současná opatření. Že je nedodržují ti, kdo je nařizu…