Nic jsem o tom udavačském webu nevěděl, přísahal Babiš na zdraví svých dětí. Teď se zjistilo, že jeho osobní poradce prosazoval práskání už před rokem

08.01.2017 8:22

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) znovu a znovu prohlašuje, že nevěděl nic o „udavačském webu“ k EET. A pokud o něm snad věděl, rozhodně neposvětil jeho zřízení, jak to tvrdí předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Babiš se zaklínal zdravím svých dětí, že je v celé kauze nevinně a rozhodně nikdy nelže. Vychází však najevo, že Babišův poradce mluvil o „udávání“ již v roce 2015.

Nic jsem o tom udavačském webu nevěděl, přísahal Babiš na zdraví svých dětí. Teď se zjistilo, že jeho osobní poradce prosazoval práskání už před rokem
Foto: Petr Kupka
Popisek: Ekonom Aleš Michl na besedě se student VŠB-TU Ostrava
reklama

Šéf státní kasy tvrdí, že nic nevěděl o přípravě „udavačského webu“ k EET. Z počátku dokonce tvrdil, že se o anonymním udávání hostinských dozvěděl z Twitteru. Jenže bulvární deník Blesk Babišovi připomněl jednu SMS zprávu, kde Babiš připustil, že o webu ví. Ministr se okamžitě ohradil, že tu zprávu SMS rozhodně nepsal sám, jen ji přeposílal, pravděpodobně z Finanční správy ČR. Důrazně odmítl, že by o tzv. udavačském webu lhal.

Celý článek naleznete ZDE

„Já jsem ten formulář zrušil a mohu prohlásit na svou čest a na zdraví mých dětí, že jsem o něm nevěděl, neinicioval jsem to, že to udělali úředníci. A je to úplně podružná věc. Já už jsem měl toho plné brejle, protože to byl od rána do večera udavačský web. Já jsem si to ani neuvědomil, posílám denně sto nebo 200 SMS a určitě to byla nějaká SMS přeposlaná z finanční správy, určitě jsem ji ani já nepsal. Takže mi nepodsouvejte, že lžu, na to jsem alergický. Já nelžu!“ zuřil Babiš.

Server Echo24.cz však připomíná, že o udavačském webu se mluvilo už v roce 2015. Hovořil o něm poradce Andreje Babiše ekonom Aleš Michl na přednášce na půdě VŠE. Michl tehdy vyjádřil přesvědčení, že finanční správa sama o sobě nestačí na to, aby dohlédla na plnění povinností spojených s EET.

„Podle mě není možné, aby to kontroloval jen finanční úřad. Není schopný, nejsou schopní to všechno zkontrolovat. Klíčový je systém, aby to kontroloval, a zákazník. Já bych tam dal QR kód na každé účtence. A normálně prostě si vezmete mobil, takhle si naskenujete ten QR kód a ten mobil vám řekne: ‚Ano, tato účtenka je zaevidována. / Ne tato účtenka není zaevidována. Chcete napráskat obchodníka?‘ Hned bych dal ano,“ uvedl Michl v debatě na půdě VŠE.

Otázkou zůstává, zda o svém nápadu řekl Andreji Babišovi, či nikoliv.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stydíme se. Promiňte.” Policisté u hospod otáčí. A hospodský: Varuji! Od pondělka…

4:43 „Stydíme se. Promiňte.” Policisté u hospod otáčí. A hospodský: Varuji! Od pondělka…

Češi začínají po mnoha měsících tvrdých zákazů znovu normálně žít, a přestože zahrádky oficiálně otv…