Nic tady nefunguje, nikdo nás nebere vážně. Donald Trump v noci řádil v TV a užíval si to

16.12.2015 8:41

Zásadní událostí noci z úterka na středu byla debata prezidentských kandidátů americké Republikánské strany. Atraktivitu a sledovanost jí dodalo nejen blížící se zahájení primárek, které tradičně začínají zkraje volebního roku, ale též dosavadní výrazná převaha Donalda Trumpa, nejráznějšího kandidáta za mnoho posledních let. Debata vysílaná v hlavním čase prestižní zpravodajské stanice CNN představila celkem devítku kandidátů.

Nic tady nefunguje, nikdo nás nebere vážně. Donald Trump v noci řádil v TV a užíval si to
Foto: repro Fox News
Popisek: Donald Trump, republikánský kandidát na prezidenta USA

Donald Trump zaujal při debatě v Las Vegas prestižní místo přímo uprostřed pódia. Kolem něj stanuli další kandidáti včetně nejvýznamnějších vyzyvatelů sebevědomého miliardáře, zejména Jeba Bushe, bratra exprezidenta George Bushe, populárního floridského senátora Marca Rubia nebo Bena Carsona, uznávaného černošského lékaře, přezdívaného komentátory americké prezidentské kampaně „pan doktor“. Donald Trump si však podle posledních průzkumů, které připomněl The Telegraph, udržuje náskok na úrovni dvojnásobku druhého kandidáta, senátora z Texasu Teda Cruze.

Zásadní otázkou debaty byla od počátku národní bezpečnost, téma, na kterém se Donald Trump v posledních dnech profiloval velmi výrazně. Jeho názor, že by se jakémukoliv muslimovi měl zakázat vstup do USA, přišel ostatním debatujícím přece jen trochu přehnaný a nabízeli mírnější varianty řešení. Mike Huckabee, zkušený exguvernér a veterán prezidentských kampaní, například uvedl: „Jsme v nebezpečí, protože máme nepřítele, který nás chce zabít, a vládu, která s tím nic nedělá. V těchto volbách jde o to, dostat zpět vládu, která skutečně vede, nejen následuje jiné.“

Jiní, například senátor Rick Santorum, zdůrazňovali toleranci vůči islámu a oháněli se prvním dodatkem americké ústavy, zaručujícím svobodu vyznání. Třeba dodat, že jeho slova okamžitě rozpoutala smršť na sociálních sítích, kde se to jen hemžilo posty typu „ubohý Rick Santorum“.

ZPRAVODAJSTVÍ THE TELEGRAPH Z REPUBLIKÁNSKÉ DEBATY

Ostatním kandidátům se podle komentátorů příliš nedařilo. Dva členové senátu – kandidáti Cruz a Santorum – se dlouze hádali, kdo udělal více pro ochranu před imigrací, a Chris Christie, kdysi favorizovaný exguvernér New Jersey, se zesměšnil, když se opakovaně chlubil, že na rozdíl od jiných kandidátů působil jako státní zástupce, až se jej moderátor musel zeptat, proč tuto svou položku z životopisu neustále připomíná.

Na Trumpa tradičním způsobem, jako na kovboje neschopného vykonávat seriozně prezidentský úřad, útočili i další kandidáti. „Nedokážete se prourážet až k prezidentskému úřadu,“ vmetl mu Jeb Bush. Pro bratra a syna exprezidentů Bushových byl večer neobyčejně důležitý. Jeho kampaň uvadala a debata na CNN byla jednou z posledních šancí, jak se vrátit do hry. Nastoupil proto neobyčejně ostře, zejména na Trumpa. Mimo jiné o něm řekl, že jej nepovažuje za „vážný typ kandidáta“. Když se s ním však dostal do ostřejší přestřelky, působil značně nejistě a poraženě. Trump reagoval pouze posměšným „Vy jste ale tvrdý chlapík, Jebe“.

Donald Trump ve svém vystoupení podle komentátorů potvrdil svou agresivní kampaň, ovšem protentokrát neřekl nic, čím by rozpoutal skandál. Z jeho výroků zaujal například názor, že nechápe, proč intelektuálové nazývají předáky Islámského státu „duchovními“. „Vždyť jsou to obyčejní lupiči,“ protestoval. Své voliče však Trump bezesporu utvrdil. „Užil jsem si to, byla to moje nejlepší debata,“ uvedl po skončení pořadu. Zásadní informací bylo jeho prohlášení, že chce prezidentského úřadu dosáhnout jako kandidát Republikánské strany, nikoliv jako nezávislý kandidát, čímž donedávna s oblibou strašil republikány. Případnou samostatnou kandidaturou by totiž prakticky kteréhokoliv jejich kandidáta připravil o šanci vyhrát.

DALŠÍ ZPRAVODAJSTVÍ O DEBATĚ ZDE

Ve svém závěrečném projevu Jeb Bush vyzýval voliče, aby se zamysleli, který z kandidátů učiní Ameriku bezpečnější, ale zároveň svobodnější. Komentátoři na sociálních sítích okamžitě přispěchali s názory, že úterní debatou někdejší floridský guvernér svou prezidentskou kandidaturu definitivně zabil.

Donald Trump ve svém závěrečném vystoupení kritizoval současný stav USA, kde podle něj nic nefunguje, vláda je slabá a nikdo ve světě ji nebere vážně. „Pokud budu zvolen prezidentem, začneme zase vyhrávat,“ ujistil na úplný závěr.

Trumpův úspěch pro agenturu AFP znechuceně komentovala Malála Júsufzajová, dívka, která v Pákistánu přežila vystřílení dívčí školy a stala se světovou celebritou, mimo jiné nositelkou Nobelovy ceny za mír. Trumpovo vystupování označila jako „nenávist“ a uvedla: „Je opravdu tragické, když slyšíte tyto připomínky, které jsou plné nenávisti, plné této ideologie diskriminace.“ Islámský stát je podle ní třeba porazit vzděláním a silou myšlenek, nikoliv nenávistí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš se vám nelíbí. Estébák. A máte vůbec nějaké plány, co s touto zemí? Nebo budete jen cintat o demokracii u Havlova pomníčku? Podívejte se, co řeší svět, chytá se za hlavu režisér Martinek

19:06 Babiš se vám nelíbí. Estébák. A máte vůbec nějaké plány, co s touto zemí? Nebo budete jen cintat o demokracii u Havlova pomníčku? Podívejte se, co řeší svět, chytá se za hlavu režisér Martinek

Režisér a producent David Martinek sepsal pro ParlamentníListy.cz zamyšlení nad výzvami současného …