Nic takového, co tvrdí Manipulátoři, jsem v textu ekonomky Šichtařové nenašel. Takže manipulují oni. Politik se naštval

23. 4. 2019 22:20

Roman Kříž z Libertariánského institutu, který kandiduje do europarlamentu za Svobodné, si ve svém komentáři na serveru Neviditelnýpes.cz posvítil na spolek Manipulátoři.cz a jeho hlavní náplň – boj proti vlivům dezinformací a manipulací. V nějakých případech je to podle něj ale zcela naopak. „Manipulátoři.cz manipulují,“ říká.

Nic takového, co tvrdí Manipulátoři, jsem v textu ekonomky Šichtařové nenašel. Takže manipulují oni. Politik se naštval
Foto: Archiv RK
Popisek: Roman Kříž, Libertariánský institut
reklama

Spolek Manipulátoři.cz byl zřízen v lednu tohoto roku a jeho hlavní činností je údajně boj proti vlivům dezinformací a manipulací. Manipulací a dezinformací je podle Kříže čím dál víc a člověk pomalu už neví, čemu může věřit a čemu ne, protože skutečnost je někdy tak absurdní, že odlišit ji od tzv. fake news je poněkud složité.

Právě od této organizace na Kříže na Facebooku vybafl příspěvek, který se opírá do článku ekonomky Markéty Šichtařové, ve kterém kritizuje pochybný přínos EET pro státní kasu na jedné straně, zatímco na druhou stranu pomyslné misky vah dává „přínosnost“ cca sedmi tisíc neziskovek (z celkového počtu 121 tisíc), které dosáhly na dotace a u kterých NKÚ kritizoval jak porušování podmínek dotace, tak absenci kontroly plnění cílů ze strany vlády.

Anketa

Je nastupující ministryně spravedlnosti Benešová nebezpečím pro českou demokracii?

11%
89%
hlasovalo: 9912 lidí
Paní Šichtařová podle spolku Manipulátoři.cz prý manipuluje a zneužívá svoji autoritu ekonomky, protože zpochybňuje přínosnost neziskovek. Nic takového však v článku Kříž podle svých slov nezaznamenal. „A to jsem zakladatelem jedné z neziskových organizací, pohříchu takové, která nejen žádné dotace nečerpá, ale aktivně proti nim vystupuje, a dokonce žaluje Evropskou komisi u Soudního dvora EU na zrušení systému tzv. blokových výjimek pro jeho rozpor s ústavou,“ poznamenal.

Je proto toho názoru, že nikdo nezpochybňuje možný přínos neziskovek. Například neziskové organizace, které realizují programy prevence proti drogovým závislostem na školách, jsou prý jistě efektivnější, než když o tom, že „drogy jsou fuj“, vypráví nudícím se žákům a studentům policista. „Přínosnost vysokých škol (kterými Manipulátoři.cz také argumentují) asi také nikdo nezpochybňuje, jakkoliv některé obory typu ‚gender studies‘ rozhodně svojí ‚praktičností‘ domněnky vyvolávají,“ míní.

  • Původní zdroj ZDE

„Manipulátorům se prostě nelíbí, že se někdo naváží do neziskovek placených státem. Protože to se nesluší. Protože jsou jistě plné lidí, kteří obětují svůj čas a energii Dobru,“ shrnul jejich aktivitu s tím, že kontrolovat je zřejmě nemá cenu a pochybovat o jejich smyslu se zřejmě také nesmí.

Věří, že Manipulátoři.cz nejsou státem placeni. Že to myslí dobře. „Ale jejich výstup proti článku paní Šichtařové zavání manipulací i v kravínu, kam se chodíme s dětmi dívat na telátka,“ napsal na závěr Kříž.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bára Basiková: „Chtěla jsem odejít do Jižní Afriky.“ Pořád lituje, že neodešla

15:00 Bára Basiková: „Chtěla jsem odejít do Jižní Afriky.“ Pořád lituje, že neodešla

Zpěvačka Bára Basiková se v rozhovoru pro Deník.cz, který poskytla na začátku dubna, rozhovořila mim…