Nigel Farage promluvil o zásahu v Sýrii. To se Trumpovi nebude vůbec líbit

10.04.2017 9:42 | Zprávy

Někdejší šéf euroskeptické strany UKIP Nigel Farage patří k největším evropským příznivcům amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jak ale nasvědčuje jeho komentář pro americkou televizi Fox News, svým rozhodnutím vyslat rakety na leteckou základnu syrské vlády u něj americký prezident příliš nezabodoval.

Nigel Farage promluvil o zásahu v Sýrii. To se Trumpovi nebude vůbec líbit
Foto: Facebook Nigela Farage
Popisek: Donald Trump a Nigel Farage

Nigel Farage jako jediný evropský politik zavítal na předvolební kampaň Donalda Trumpa, v jednu chvíli se o něm dokonce hovořilo jako o možném britském velvyslanci ve Spojených státech. Oboustranně vřelý vztah byl však nyní narušen Trumpovým rozhodnutím zaútočit na jednu z Asadových leteckých základen v rámci odvety za údajné použití chemických zbraní. Farage kritizoval útok bezprostředně po jeho oznámení a ve své kritice neustává ani v posledních hodinách.

Farage připomenul z jeho pohledu obdobnou situaci v Iráku a Libyi, kde došlo na nátlak Západu k odstranění jejich vůdců. „Před invazí do Iráku v roce 2003 se hovořilo o tom, že Saddám Husajn použil v Iráku chemické zbraně proti Kurdům a když bude odstraněn, stane se z Iráku klidná a stabilní země. Totéž se opakovalo před šesti lety s Libyí a Káddáfím. Nemusíme tyto diktátory milovat, ale oni jsou sekularisté a neměli nic společného s islamismem.“

„Západ se Husajna i Káddáfího zbavil a otevřel tak bránu Islámskému státu do obou zemí. Obávám se, že v souvislosti se Sýrií a Asadem slyším naprosto stejné argumenty. Pokud má americká vlády nezvratné důkazy o použití chemických zbraní a raketový útok na Asadovu základnu byl zamýšlen jako varování, potom nemají voliči a příznivci Donalda Trumpa žádný důvod ke znepokojení. Jestliže jde ale o začátek invaze s cílem sesadit Asada, potom by si měli Trumpovi příznivci dělat starosti.“

„Ať je Asad jakýkoli, tak bojuje s Islámským státem čtyřiadvacet hodin denně, a na to bychom neměli zapomínat. Největší hrozbu pro západní svět však dle mého názoru představuje islámský terorismus. Já samozřejmě přesně nevím, jaké důkazy byly předloženy prezidentu Trumpovi, a on potom na jejich základě učinil své rozhodnutí. Ovšem historie nás učí, že když se zbavíte sekulárních diktátorů, situace se vždy jen zhorší,“ uvedl Farage.

Ale již bezprostředně po oznámení útoku na leteckou základnu Asadovy vlády Farage rozhodnutí Trumpovy administrativy kritizoval. „Mnoho Trumpových voličů bude touto intervencí znepokojeno. Kdy to všechno skončí?“ podivoval se Farage na svém facebooku v komentáři ze sedmého dubna, který měl nadstandardní úspěch a získal přes 4200 lajků a téměř tři sta sdílení.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Provazník

Martin Exner byl položen dotaz

Koho myslíte těmi nácky?

Turka? A koho považujete za demokratické strany? Přijde mi, že problém této vlády je, že pokud nejde o vládní stranu nebo o názor, který prosazujete vy, tak je vše ostatní nedemokratické, populistické, dezinformační atd. Zamyslel jste se třeba vy sám nad tím, že něco děláte špatně, když se tak daří ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To by bylo, aby nebyl rekord. Šikovně strčený teploměr. Jenže si všimli

15:30 To by bylo, aby nebyl rekord. Šikovně strčený teploměr. Jenže si všimli

Padl nový teplotní rekord. Tuto frázi mohou televizní diváci slyšet v mnoha obměnách. I ve Velké Bri…