Nigel Farage promluvil o zásahu v Sýrii. To se Trumpovi nebude vůbec líbit

10. 4. 2017 9:42

Někdejší šéf euroskeptické strany UKIP Nigel Farage patří k největším evropským příznivcům amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jak ale nasvědčuje jeho komentář pro americkou televizi Fox News, svým rozhodnutím vyslat rakety na leteckou základnu syrské vlády u něj americký prezident příliš nezabodoval.

Nigel Farage promluvil o zásahu v Sýrii. To se Trumpovi nebude vůbec líbit
Foto: Facebook Nigela Farage
Popisek: Donald Trump a Nigel Farage

Nigel Farage jako jediný evropský politik zavítal na předvolební kampaň Donalda Trumpa, v jednu chvíli se o něm dokonce hovořilo jako o možném britském velvyslanci ve Spojených státech. Oboustranně vřelý vztah byl však nyní narušen Trumpovým rozhodnutím zaútočit na jednu z Asadových leteckých základen v rámci odvety za údajné použití chemických zbraní. Farage kritizoval útok bezprostředně po jeho oznámení a ve své kritice neustává ani v posledních hodinách.

Farage připomenul z jeho pohledu obdobnou situaci v Iráku a Libyi, kde došlo na nátlak Západu k odstranění jejich vůdců. „Před invazí do Iráku v roce 2003 se hovořilo o tom, že Saddám Husajn použil v Iráku chemické zbraně proti Kurdům a když bude odstraněn, stane se z Iráku klidná a stabilní země. Totéž se opakovalo před šesti lety s Libyí a Káddáfím. Nemusíme tyto diktátory milovat, ale oni jsou sekularisté a neměli nic společného s islamismem.“

„Západ se Husajna i Káddáfího zbavil a otevřel tak bránu Islámskému státu do obou zemí. Obávám se, že v souvislosti se Sýrií a Asadem slyším naprosto stejné argumenty. Pokud má americká vlády nezvratné důkazy o použití chemických zbraní a raketový útok na Asadovu základnu byl zamýšlen jako varování, potom nemají voliči a příznivci Donalda Trumpa žádný důvod ke znepokojení. Jestliže jde ale o začátek invaze s cílem sesadit Asada, potom by si měli Trumpovi příznivci dělat starosti.“

Anketa

Podporujete Donalda J. Trumpa? (Hlasování od 9.4.2017)

48%
52%
hlasovalo: 6955 lidí

„Ať je Asad jakýkoli, tak bojuje s Islámským státem čtyřiadvacet hodin denně, a na to bychom neměli zapomínat. Největší hrozbu pro západní svět však dle mého názoru představuje islámský terorismus. Já samozřejmě přesně nevím, jaké důkazy byly předloženy prezidentu Trumpovi, a on potom na jejich základě učinil své rozhodnutí. Ovšem historie nás učí, že když se zbavíte sekulárních diktátorů, situace se vždy jen zhorší,“ uvedl Farage.

Ale již bezprostředně po oznámení útoku na leteckou základnu Asadovy vlády Farage rozhodnutí Trumpovy administrativy kritizoval. „Mnoho Trumpových voličů bude touto intervencí znepokojeno. Kdy to všechno skončí?“ podivoval se Farage na svém facebooku v komentáři ze sedmého dubna, který měl nadstandardní úspěch a získal přes 4200 lajků a téměř tři sta sdílení.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Josef Provazník

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Já taky chtěl sirotka, ale... Expertní rozhovor o Sýrii se ČT vymkl z ruky a šíří se Českem

10:44 Já taky chtěl sirotka, ale... Expertní rozhovor o Sýrii se ČT vymkl z ruky a šíří se Českem

V pátečním Interview ČT se k aféře syrských sirotků vyslovil arabista a orientalista Petr Pelikán. A…