Nikdo tu za nic neodpovídá, rozčilují se advokátky. A komentují Okamurův volební tahák

15.10.2013 18:45 | Zprávy

Požadavek po trestní a hmotné odpovědnosti politiků z volebního programu hnutí Úsvit přímé demokracie zní lahodně nejednomu voliči. Advokátka Hana Marvanová souhlasí s tím, že při škodách způsobených státu by měly nést odpovědnost osoby, které za něj jednají. Mělo by to platit i pro kauzu sKaret a ty, kteří na Ministerstvu práce a sociálních věcí rozhodovali o realizaci tohoto projektu.

Nikdo tu za nic neodpovídá, rozčilují se advokátky. A komentují Okamurův volební tahák
Foto: Daniela Černá
Popisek: Tomio Okamura reagoval i na dotazy z publika

Jedním z nejúdernějších požadavků předvolební kampaně je druhý z bodů volebního programu hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury „Osobní, hmotná a trestní odpovědnost politiků“. Píše se v něm, že za korupci a rozkrádání veřejných prostředků musí následovat trest a viníci musí být odhaleni, souzeni a přísně trestáni. Úsvit bude prosazovat uzákonění osobní, hmotné a trestní odpovědnosti politiků, soudců, státních zástupců a exekutivy.

Podle advokátky Hany Marvanové mají trestní odpovědnost politici už i teď. „Jiná věc je, že se trestní odpovědnost nevyvozuje. Pokud jde o hmotnou odpovědnost, tam je právní úprava v obecném slova smyslu nedostatečná. Když jsem byla ještě ve sněmovně, tak jsem předkládala poslaneckou iniciativu pro zpřísnění hmotné odpovědnosti. A to tak, aby když někdo za stát jedná a je způsobena škoda, tak aby neodpovídal jenom stát jako právnická osoba, ale měly by odpovídat ty osoby, které za stát jednají,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Hana Marvanová.

Hmotnou odpovědnost politiků už sněmovna před lety smetla

„Předkládala jsem to někdy v roce 2002, bylo to zpracované v paragrafovém znění jako novela, ale nebylo to tehdy přijato, když to neprošlo ani prvním čtením. Ale nevzpomínám si už, jak které strany hlasovaly. To je ale ta nedotaženost, a proto tak snadno procházejí tahle pochybení, protože za ně nikdo neodpovídá. Na tu hmotnou odpovědnost politiků musí být nový zákon, protože stávající právní úprava na ni nestačí. V případě té trestní třeba není, protože tam stačí, když budou konat vyšetřovací orgány,“ tvrdí signatářka iniciativy Veřejnost proti korupci Hana Marvanová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Klára Kocmanová byl položen dotaz

Kocmanová (Piráti): Peníze z trestné činnosti mají pomáhat obětem, ne mizet ve státní kase

Kam přesně ty peníze mizí? A uznáváte tedy, že stát je špatný hospodář? Protože mě to tak často přijde. Platíme daně a ne malé, a přesto tu pak nejsou peníze na pomoc potřebným nebo třeba na platy ve státní správě, na stavbu kvalitních silnic atd. atd.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Je to mnohem horší.“ Daniel Vávra o cenzuře. Rumunsko, ale i ČR

22:06 „Je to mnohem horší.“ Daniel Vávra o cenzuře. Rumunsko, ale i ČR

Zakladatel Společnosti pro obranu svobody projevu Daniel Vávra vystoupil na Konzervativním kempu s k…