Nízká volební účast zkreslila výsledky předvolebních odhadů

27.05.2014 18:12

Na rozdílu výsledků evropských voleb a předvolebních průzkumů podpory stran se podle analytiků, které dnes oslovila ČTK, podepsala hlavně rekordně nízká volební účast. Ředitel STEM Jan Tuček upozornil navíc na to, že jeho agentura poslední průzkum k eurovolbám zpracovávala měsíc před jejich konáním.

Nízká volební účast zkreslila výsledky předvolebních odhadů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volby, ilustrační foto

„Je za tím extrémně nízká volební účast, která byla prakticky poloviční v porovnání s deklarovanou," uvedl k rozdílům Jan Červenka z CVVM, který zpracovával průzkumy zjišťující voličské preference stran k evropským volbám. „Kvůli nízké volební účasti jsou výsledky voleb velmi subtilní a pár tisíc hlasů s procenty velmi zamává," podotkl Tuček.

Předvolební průzkumy STEM i CVVM dávaly naději na mnohem lepší výsledek vládnímu hnutí ANO a sociálním demokratům. Možnost, že by TOP 09 mohla skončit před ČSSD, nepředjímaly. Průzkum společností Herzmann a Data Collect zase podceňoval zisk lidovců a přecenil možnosti Úsvitu, přiznal Jan Herzmann. Svobodní se na rozdíl od skutečnosti přes pětiprocentní hranici nedostali ani v jednom z průzkumů.

Část rozdílu, hlavně pokud jde o podhodnocení výsledku mimoparlamentních stran v průzkumech CVVM, padá podle Červenky na vrub metody použité v průzkumu, tedy použití otevřené otázky bez nabídky kandidujících stran. „Hlavní problém je ale v té volební účasti a v tom, že my neumíme předem říct, jak velká část a kterých voličů k volbám přijde," uvedl Červenka.

Letos podle něj k eurovolbám přišli patrně hlavně ti voliči, pro které je EU z nějakého důvodu velmi významným tématem. Vydělali na tom zřejmě TOP 09 a Svobodní, zatímco pro voliče levicových stran i politicky neukotveného ANO nepředstavovaly eurovolby žádný zvláštní podnět k mobilizaci. „Proto tito voliči zůstali z velké části doma, ačkoli v průzkumech avizovali, že volit půjdou," dodal Červenka.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš, čtkTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vrchol kampaně v Jihlavě: Koncert pro Vystrčila, koncert pro slušnost. Němcová dorazí s kyticí

21:46 Vrchol kampaně v Jihlavě: Koncert pro Vystrčila, koncert pro slušnost. Němcová dorazí s kyticí

Za pár dní se dosavadní předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v Jihlavě utká bezesporu v jednom z nej…