Nizozemský poslanec Wilders bude souzen za podněcování k nenávisti

18. 12. 2014 13:18

Nizozemská prokuratura se rozhodla soudně stíhat nizozemského protiislámského poslance Geerta Wilderse za podněcování k nenávisti, a to jeho výroky vůči marockým přistěhovalcům. Informovaly o tom zahraniční agentury.

Nizozemský poslanec Wilders bude souzen za podněcování k nenávisti
Foto: Mwl.nl
Popisek: Kontroverzní nizozemský politik Geert Wilders

Šéf parlamentní krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV), která vede v místních průzkumech veřejného mínění, bude obviněn z rasového urážení skupiny obyvatel a podněcování k diskriminaci a nenávisti, upřesnila prokuratura v prohlášení.

Wilders je terčem kritiky od března, kdy na setkání s voliči prohlásil, že se v zemi zasadí o snížení počtu přistěhovalců z Maroka. "Méně, méně, méně," skandovali tehdy v Haagu Wildersovi stoupenci, když se jich Wilders zeptal, zda chtějí více, nebo méně Maročanů v tomto městě. "Postarám se o to," slíbil davu šéf PVV, který v minulosti provokoval především výpady proti muslimům a islámu.

Wilders vinu odmítá, neřekl prý nic špatného

Kvůli výroku se hned stal v zemi terčem bezprecedentní vlny kritiky a žalob. Několik významných členů PVV dokonce stranu kvůli tomu opustilo. Po rozruchu kolem Wildersova napadení obyvatel marockého původu, kterých v Nizozemsku žije kolem 370.000, PVV přišla nejspíš i o některé voliče.

Wildersova slova na adresu Maročanů vzápětí odsoudil i premiér Mark Rutte a řada dalších politiků. "Wilders skutečně překročil meze a měl by se za to stydět," uvedlo v otevřeném dopise vedení soukromé televizní stanice RTL.

Wilders veškerou kritiku odmítl. "Neřekl jsem nic špatného, ničeho nelituji a nikomu se za nic omlouvat nebudu," prohlásil na jaře kontroverzní politik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hovada, svoloč.“ Po křiku na Klause ml. padlo i něco, co se bojíme napsat

20:14 „Hovada, svoloč.“ Po křiku na Klause ml. padlo i něco, co se bojíme napsat

Václav Klaus mladší se dnes stal terčem verbálních útoků, když šel uctít památku padlých na Národní …