Nizozemský rusista: Putin nepoužívá internet. Přemýšlí jako politik z devatenáctého století

19.05.2022 22:43

Nizozemský rusista Hans van Koningsbrugge popsal, jak se na ruskou invazi na Ukrajině dívají samotní Rusové. Mnoho z nich prý s válkou nesouhlasí, ale nechtějí riskovat konfrontaci s Kremlem. Prezident Ruské federace Vladimir Putin podle jeho slov přemýšlí jako politik z 19. století a z Ukrajiny si chtěl vytvořit nárazníkovou zónu.

Nizozemský rusista: Putin nepoužívá internet. Přemýšlí jako politik z devatenáctého století
Foto: Oficiální stránky ruského prezidenta
Popisek: Ruský prezident Vladimír Putin

Napadením Ukrajiny se podle rusisty Putin pustil do velkého rizika. Domnívá se, že celá tahle situace vznikla do značné míry kvůli Putinově okolí. „Prezident vůbec nepoužívá internet a jeho spojením se světem jsou vlastně jen takzvaní siloviki. Tedy lidé z vedení armády, všech ozbrojených sil a tajných služeb,“ říká.

Celý rozhovor najdete ZDE.

„Putin uvažuje jako politik z devatenáctého století. Důležité jsou pro něj nárazníkové zóny, za něž považuje Bělorusko a v o něco menší míře Kazachstán. Z jeho pohledu chybí nárazníková zóna na jihozápadě a chce ji udělat z Ukrajiny. V podstatě se Putin moc neliší od Stalina nebo Brežněva. Ti byli také přesvědčeni, že dříve či později Západ na Rusko nebo Sovětský svaz zaútočí,“ pokračuje Koningsbrugge.

Jediná šance na odstranění Putina od moci je podle něj skutečně nějaký převrat. Rozdělení ruských elit by k tomu mohlo vést. Nevěří však, že by Rusové vyšli masově protestovat a požadovali změny: „To se nestane. Znám mnoho Rusů, kteří odmítají vše, co zavání nějakou revolucí. Sice někteří říkají, že tato válka je strašná a že s ní nesouhlasí, ale sami se snaží nějak přežít, pohybovat se v bezpečí domova a v nějaké své bublině. Nechtějí jít do konfrontace se státem a režimem,“ dodává nizozemský znalec Ruska a expert na ruskou politiku.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

předsednictví EU

Pořád se mluví, jak je to pro nás prestižní a důležité. Ale mění se tím něco i pro vás jako europoslance? Jste třeba víc sledovaní, máte víc prostoru? A není celá událost nebo co to je, příliš přeceněvána?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Na to vše nelze zapomínat.“ Docent Valenčík a věci, o kterých se na Západě mlčelo

13:13 „Na to vše nelze zapomínat.“ Docent Valenčík a věci, o kterých se na Západě mlčelo

POLOČAS ROKU HRŮZY Evropa dělala mrtvého brouka a nechala těžkou situaci na Ukrajině přerůst do válk…