Nizozemští experti prý odjeli bez trosek sestřeleného boeingu

9. 11. 2014 20:15

Přeprava trosek malajsijského boeingu z letu MH17, který byl v červenci sestřelen nad východní Ukrajinou, nebude moci začít v pondělí, jak se původně plánovalo. Uvedla to dnes agentura AFP s odvoláním na vyjádření povstaleckých předáků v Doněcku.

Nizozemští experti prý odjeli bez trosek sestřeleného boeingu
Foto: tan
Popisek: Trosky malajského letadla na Ukrajině
reklama

"Nizozemští experti opustili Doněck a nevrátili se. Odvoz se v pondělí nebude moci uskutečnit," uvedla tisková služba povstalců.

Nizozemský bezpečnostní úřad OVV, který tragédii vyšetřuje, uvedl, že žádné datum pro zahájení odvozu trosek nebylo oficiálně stanoveno. Lze prý jen doufat, že se tak "bude moci stát v příštích dnech". Bezpečnostní situace v terénu - letoun byl sestřelen v oblasti bojů mezi rebely a ukrajinskou armádou - "se vyhodnocuje každý den, ale mění se každou hodinu", sdělila mluvčí OVV Sara Vernooijová.

Vzbouřenci ale jakýkoli podíl na neštěstí odmítají

Povstalecké "ministerstvo dopravy" neuznávané Doněcké lidové republiky ujistilo, že je na odvoz trosek připraveno. "Z naší strany je vše připraveno: nákladní vozy, jeřáby, vagóny," ujistila mluvčí Ella Žuravská. "Odvoz všech trosek by měl zabrat několik dnů," dodala.

Nizozemský ministr zahraničí Bert Koenders při sobotní návštěvě Ukrajiny vyjádřil přesvědčení, že se trosky podaří sesbírat a přepravit do Nizozemska, nicméně kvůli bezpečnostní situaci se zdržel odhadu data, kdy se tak stane.

Boeing 777 letící na lince Amsterodam-Kuala Lumpur se zřítil 17. července na východě Ukrajiny. Neštěstí nepřežil nikdo z 298 lidí na palubě, vesměs nizozemských občanů. Nizozemsko proto vede oficiální vyšetřování tragédie. Podle dosavadních výsledků vyšetřování stroj zasáhla raketa země - vzduch odpálená pravděpodobně z povstaleckého území. Vzbouřenci ale jakýkoli podíl na neštěstí odmítají.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Boj s nemocnými. Agresivní pacienti. Babiš odhalil, co se děje v nemocnicích. A vy, chřipečkáři...

21:24 Boj s nemocnými. Agresivní pacienti. Babiš odhalil, co se děje v nemocnicích. A vy, chřipečkáři...

„Já vím, že mi píšete, kdy půjdou děti do školy, jak to bude na horách a další věci. Ale teď musíme …