Nobelovka pro Gretu? Petr Robejšek jí zkazí den. Vytáhl čísla, co si o tom myslí Němci

04.10.2019 21:39

Přestože byla nominace Grety Thunbergové na Nobelovu cenu míru velmi propírána předními světovými médii a nápad podpořilo i mnoho osobností, ne všichni lidé v Evropě jsou z toho, že by tato šestnáctiletá aktivistka ocenění získala, nadšení. A to ani v Německu, kde by se to z referování některých médií mohlo zdát. Jak ukázal nejnovější průzkum YouGov, Nobelovu cenu za mír by Gretě udělilo jen 15 procent Němců. Na prestižní ocenění navrhli Thunbergovou tři norští poslanci ze Socialistické levicové strany.

Nobelovka pro Gretu? Petr Robejšek jí zkazí den. Vytáhl čísla, co si o tom myslí Němci
Foto: Repro Youtube
Popisek: Klimatická aktivistka Greta Thunbergová

Průzkum YouGov o změně klimatu a životním prostředí nyní jasně ukázal, že si až 66 procent německých občanů nepřeje, aby Greta Thunbergová prestižní ocenění získala. 19 procent si nebylo jisto a jen pouhých 15 % Němců by si dle průzkumu ocenění kontroverzní aktivistky přálo.

U nás na průzkum zareagoval i publicista a politolog Petr Robejšek. „Výzkum YouGov ukázal, že 15 % Němců je pro to, aby Eko-Gréta dostala Nobelovu cenu, 19 % neví a 66 % je proti. Ale tamější média vytvářejí dojem, že tam lidé každý pátek stávkují za klima, odevzdávají klíčky od aut, přesedají na koloběžky, staví si větrníky a odmítají jíst maso,“ napsal na svém twitteru.

Na Nobelovu cenu za mír navrhli Thunbergovou tři norští poslanci ze Socialistické levicové strany. „Nominovali jsme Gretu, protože klimatická hrozba je možná jednou z nejvýznamnějších příčin válek a konfliktů,“ řekl poslanec Freddy André Övstegård norskému listu Verdens Gang. „Masivní hnutí, které Greta spustila, je velmi důležitým příspěvkem ke světovému míru,“ dodal.

Anketa

Vadilo vám, že Karel Gott podepsal tzv. Antichartu?

11%
89%
hlasovalo: 36028 lidí
Pokud by 11. října byla Nobelova cena za mír Gretě udělena, šestnáctiletá aktivistka by se tak stala nejmladším člověkem, jaký ji kdy dostal, a zařadila by se tak po bok jiných držitelů ocenění, jimiž je například Barack Obama, Al Gore, Evropská unie, Lékaři bez hranic, Jásir Arafat, Nelson Mandela či organizace OSN.

Norský Nobelův výbor nominace na prestižní ocenění nezveřejňuje, někdy tak ale činí ti, kteří dotyčnou osobnost na cenu navrhují. Nominace, které pocházejí mimo jiné od parlamentů a vlád jednotlivých zemí, od univerzitních profesorů či nositelů ocenění z předchozích let, musejí být předloženy do 1. února. Po vypršení lhůty mohou své kandidáty přidat ještě členové Nobelova výboru na své první schůzce.

Na letošní Nobelovu cenu bylo nominováno 301 kandidátů, z toho 223 jednotlivců a 78 organizací, uvedly oficiální stránky Nobelových cen Nobelprize.org. Jedná se o čtvrtý nejvyšší počet v historii. Nejvíce, 376, kandidátů bylo navrženo v roce 2016.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…