Noční můra Merkelové, tikající bomba. Jde o Trumpa, ale také o vizionáře, který může smáznout hospodářství Německa

20. 8. 2017 21:51

Angela Merkelová čelí své nejhorší noční můře, píše britský list Express. Německý automobilový průmysl podle listu čelí rostoucí výzvě v podobě americké automobilky Tesla Motors. Centrum německé automobilové výroby, Stuttgart, se teprve zotavuje z nedávného zákazu dieselových automobilů a již čelí další výzvě. Do města se totiž nastěhovala Tesla, jejíž vozy jsou pro mnohé velmi atraktivní. Automobilka miliardáře Elona Muska si otevřela prodejnu přímo v centru, zatímco němečtí výrobci tradičně preferují spíše předměstí.

Noční můra Merkelové, tikající bomba. Jde o Trumpa, ale také o vizionáře, který může smáznout hospodářství Německa
Foto: archív autora
Popisek: Angela Merkelová

Elon Musk se svou automobilkou Tesla Motors specializující se na výrobu pokročilých elektromobilů se chystá vydělat na neúspěšných snahách německého automobilového průmyslu vyrobit ekologičtější vozidla. K jejich odhalení došlo poté, co praskla emisní kauza automobilky Volkswagen a vyšly najevo podvody ohledně deklarovaných emisí jednotlivých automobilů.  

Emisní kauza podle Expressu dopadla kromě Volkswagenu (jehož součástí je i dříve česká Škoda) i na automobilky Daimler a BMW a otřásla důvěrou v německý automobilový průmysl. Skandál výrazně naboural image německého automobilového průmyslu coby ekologicky šetrného odvětví. Tesla si navíc nyní ve Stuttgartu, pomyslném centru německého automobilového průmyslu, otevřela velkou prodejnu.   

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V ANGLIČTINĚ ZDE.

Navzdory své automobilové historii bude Stuttgart prvním městem, které na svém území zcela zakáže dieselové automobily (vozy využívající k pohonu fosilní paliva). Důvodem je boj proti rostoucímu znečištění v oblasti. Samotní Němci jsou pak ohromeni zelenou alternativou v podání automobilky Tesla Motors amerického miliardáře Elona Muska. Musk totiž zvolil jako umístění prodejny Tesla centrum města oproti taktice německých automobilek, které pro prodej svých vozů volí především předměstí.

„Toto je budoucnost a odehrává se přímo zde,“ sdělil k otevření prodejny vozů Tesla britskému listu Guardian Reinhard Moeller, jeden z místních podnikatelů. „Upřednostňuji kvalitu a Tesla je prostě ohromující,“ dodal. Další z podnikatelů, které Guardian oslovil, Uwe Tiedemann zase přiznal, že je skeptický ohledně politiky, kterou v oblasti ekologie vykonala současná německá kancléřka Angela Merkelová. „Volil jsem CDU pouze kvůli Merkelové. Drží Evropu pohromadě a je to ona, kdo z Německa udělal lídra v oblasti obnovitelných zdrojů,“ dodal.   

TESTOVÁNÍ VOZU TESLA V NĚMECKÉM STUTTGARTU: 

Merkelová za Německo deklarovala, že se země hodlá stát lídrem v tzv. čistých energiích. Nicméně jak poznamenává Express, mnoho z jejích voličů si není vědomo toho, že 40 procent energie v Německu pochází z uhlí a z obnovitelných zdrojů stále pochází méně než třetina.

Nutno rovněž zmínit, že Merkelové kabinet v Německu zablokoval návrh Evropské unie na povinné postavení samonabíjecích stanic pro elektromobily Tesla v městských parcích a velkých zástavbách. Americký prezident Donald Trump v květnu vyhlásil německému automobilovému průmyslu válku a zároveň slíbil omezit export německých aut do Spojených států. Podle německého Spiegelu Trump doslova řekl: „Vidíte ty miliony aut, které Němci prodávají v USA? Strašné.“ „Zastavíme to,“ dodal Trump. Ještě dříve pak Trump uvedl, že na dovoz německých vozů do USA uvalí 35procentní clo. Německým výrobcům automobilů rovněž popřál hodně štěstí. „Jestli chcete vyrábět auta pro Američany, za každý dovezený vůz do USA zaplatíte pětatřicetiprocentní daň,“ deklaroval Trump. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jok

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Horší než za totality. Ona znechucuje slušné občany.“ Šéf bytového družstva ze severu promlouvá, co kvůli "cikánům" předvedla ombudsmanka Šabatová

4:43 „Horší než za totality. Ona znechucuje slušné občany.“ Šéf bytového družstva ze severu promlouvá, co kvůli "cikánům" předvedla ombudsmanka Šabatová

Psát o menšině jako o parazitech bez základní školy, kteří od třinácti rodí děti, je nedůstojné. Ste…