Nora Fridrichová se napásla na Zemanovi a Číně. I Slonková se přidala

24.10.2016 10:31

V posledních dnech hojně probírané kauze česko-čínských vztahů bylo věnováno poslední vydání pořadu České televize 168 hodin, který uvádí Nora Fridrichová. Pořad se také zabýval tím, proč český prezident dorazil pozdě na pohřeb slovenského exprezidenta Michala Kováče.

Nora Fridrichová se napásla na Zemanovi a Číně. I Slonková se přidala
Foto: Archiv vydavatele
Popisek: Čína

Televize zopakovala výrok ministra kultury Daniela Hermana, který uvedl, že když se setká s dalajlámou, bude jeho strýc Jiří Brady ze seznamu vyznamenaných vyškrtnut.

„Vypadá to na nejvážnější střet člena vlády s hlavou státu v novodobé historii,“ říká reportér.

Kulisy skandálu jsou o to bolavější, že v něm figuruje ministrův 88letý strýc. Přežil Terezín, Osvětim i pochod smrti.

Zvrat nastává podle televize v momentě, kdy se ministr kultury setkává s dalajlámou. „Události nabírají spád. Na hrad míří čínská velvyslankyně a vzniká prohlášení, které porevoluční politická scéna ještě nezažila,“ říká reportér a cituje z onoho prohlášení: „Osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky a považovali bychom za nešťastné, aby takto byly kýmkoliv vnímány.“

Podrobivé gesto

„Překvapila mě ta forma. Mně mimovolně naskočila Národní fronta. Strana a vláda. Že se takhle seřadili. Tak zbytečné, tak podrobivé gesto. Kolik lidí to tady podráží. A starší lidi si samozřejmě vzpomněli na všecko, co bylo,“ říká na kameru bývalý předseda Senátu Petr Pithart.

Reportér k tomu doplňuje: „Silná akce vyvolala ještě silnější reakci. Hned ve středu se s dalajlámou schází padesát poslanců a senátorů. Tibetské vlajky visí na radnicích, státních budovách a na většině univerzit.“ „Takový tón je obvyklý spíš v dobách, kdy ČR není suverénní a má nějakého mocného pána někde jinde. Ať už to bylo za protektorátu v Berlíně, nebo za normalizace v Moskvě,“ říká rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

„My jsme se setkali celá rodina s Jeho Svatostí dalajlámou, protože nás zajímají jeho úvahy vycházející z tradiční východní filozofie buddhistické. To znamená filozofie nenásilí, filozofie setkávání se s lidmi. To je to, co máme společného,“ svěřil se zpěvák Karel Gott.

Ani jedna strana na to nebyla připravená

„Kam dalajláma přijede, tam čínská ambasáda něco dělá, tam se setkávají příznivci a odpůrci. Ti, kteří říkají, nebudeme zlobit Čínu, ti, kteří říkají dalajláma, lidská práva atd. To už je předem naplánovaný konflikt. A mě překvapilo, že ani jedna ze stran na podobné věci nebyla připravená,“ řekl televizi marketingový odborník Vilém Rubeš.

Reportér k tomu dodává: „Signatáři dokumentu, pro který se vžilo i ironické označení zvací dopis, svůj podpis obhajují i argumentem, že partnerství s Čínou je, cituji ‚strategické‘.“ „Pokud máme mít rozumné partnerské strategické vztahy s Čínou, podobně jako ostatní země EU, tak podobně jako tyto ostatní země EU respektujeme územní integritu Číny,“ říká premiér Bohuslav Sobotka.

Televize pak ukázala, že náš export do Číny činí pouhých 1,1 % celkového objemu našeho vývozu do zahraničí.

Naopak dovoz z Číny vzrostl za posledních pět let o třetinu a Čína se tak stala druhým největším importérem.

„Ty vztahy jsou pro naši obchodní bilanci nepříznivé, protože ten dovoz z Číny je desetkrát vyšší než náš vývoz,“ říká ministr financí Andrej Babiš.

Reálný ekonomický přínos to není

Reportér uvádí, že jsme pro Čínu atraktivním odbytištěm jejích výrobků, ale to je spíše výhoda pro ni než pro nás. U nás se dokola skloňují slibované desítky miliard korun investic, které do nás měla Čína pumpovat skrze čínskou společnost CEFC. „Jde o nákup statusových symbolů. Máte tady fotbalový klub, investice do nemovitostí, mediální dům, ale skutečný byznys tady neudělali,“ říká novinářka Sabina Slonková.

„Přínos reálný ekonomický tady žádný nevidím. Vidím přínos pro konkrétní kapitalisty, že se podařilo za vysokou cenu prodat společnosti, které byly na samém vrcholu a teď už budou padat,“ říká ekonomický publicista Miroslav Motejlek.

„Peníze jdou privátním osobám. Pro naši ekonomiku to nemá žádný zásadní pozitivní vliv,“ doplňuje ministr Babiš.

Home Credit je závislý na politické vůli čínské strany

Reportér pak říká: „Na čínském trhu se daří Škodě Auto a hlavně společnosti PPF. Její Home Credit tu poskytuje půjčky. „Je závislý na udělení licencí čili je závislý na politické vůli čínské strany. Čili tenhleten projekt PPF a Home Credit do velké míry závisí na politických vztazích mezi českými a čínskými představiteli,“ naznačuje sinolog Martin Hála, kde jsou asi ty hlavní důvody postoje českých politických špiček.

Reportér pak dodává: „V porevoluční historii se čeští představitelé ještě nikdy tak nezlomili v pase před cizí mocností. S teorií proč přišel komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.“ „V takzvaných politických kuloárech se hovořilo o tom, že je takový spěch na to, aby pan čínský prezident přijel a aby dohody se podařilo uzavřít proto, že pokud se tady uskuteční ohlášené velké čínské investice, takže se sem tam najde nějaký drobný peníz, který by mohl jedné politické straně pomoci konkurovat hnutí Andreje Babiše, jehož rozpočtové možnosti jsou téměř nekonečné, a také by mohl pomoci v příští prezidentské volbě,“ říká Nováček.

Jde spíše o zájmy politiků než o národní zájmy

Televize pak citovala z prohlášení ČSSD: „ČSSD zásadně odmítá lživé informace a snahy propojit financování sociální demokracie s čínskými investory.“

Citovala také z reakce prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka: „Na rozdíl od ministra Hermana si Petra Nováčka vážím, a proto na jeho spekulaci, která je ve vztahu ke Hradu nepodložená, nebudu reagovat.“

„Ta současná reprezentace je svými zájmy těsně spjata s ČLR. Část současné politické reprezentace s ní takříkajíc spojila svůj osud v mnoha ohledech. Z toho bych vyvozoval, proč poměrně dramatickým způsobem se snaží čínské straně vyjít vstříc a ujistit ji, že je vše v pořádku, aby nenarušila své zájmy ve vztahu k ČLR. Zdůrazňuji, že to jsou spíše zájmy jednotlivých politiků než zájmy národní,“ dodal sinolog Hála.

Jak to bylo se zpožděním prezidenta

„A teď názorná ukázka toho, jak na Pražském hradě pracují s informacemi. Česká delegace před deseti dny přiletěla pozdě na pohřeb slovenského exprezidenta Michala Kováče. Hrad prostřednictvím svého mluvčího nejdříve označil novináře za burany. Pak uvedl několik, cituji ‚neblahých faktorů‘, které měly zpoždění zavinit. A tak zaměstnal meteorology, letové dispečery, a dokonce i ministra dopravy, kteří museli vysvětlovat, že u nich chyba nevznikla. Ono totiž stačilo vyrazit včas, jak Lence Pastorčákové vůbec poprvé potvrdil slovenský hrad,“ těmito slovy uvedla moderátorka další část pořadu 168 hodin.

„České delegaci jsme doporučovali, aby přistáli před 11:15, vzhledem k tomu, že v 11:30 měla proběhnout kondolence na bratislavském hradě. Letadlo ale přistálo o půl dvanácté,“ říká mluvčí slovenského prezidenta Roman Krpelan.

„Dohoda se slovenskou stranou byla, že v 11:35 přijede pan prezident na bratislavský hrad,“ říká mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. „Na bratislavský hrad měla česká delegace dorazit o půl dvanácté,“ tvrdí Krpelan.

Ovčáček trvá na svém a říká: „My jsme se takto dohodli.“ „Slovenský protokol dal českému protokolu přesné časové instrukce pro příjezd na pohřeb Michala Kováče, stejně jako všem zahraničním delegacím. Žádná zahraniční delegace neměla problém s příjezdem, kromě české delegace,“ trvá na svém Krpelan.

„Já jsem přijel na letiště na minutu přesně, jak mně bylo protokolem určeno. No a protože já jsem tam byl přesně, tak jediný, kdo může za zpoždění, je logicky správa letového provozu,“ říká sám Miloš Zeman. „Já mohu vycházet z informace, kterou jsme měli všichni, že se odlétá v 10:35,“ říká Ovčáček.

„Prezidentský speciál měl podaný letový plán na 8:30. Nicméně o povolení pojíždění požádal v čase 8:35. Takže to pětiminutové první zpoždění si způsobil sám,“ říká Richard Klíma, mluvčí Řízení letového provozu. K tomu je nutné dodat, že čas uvádí ve světovém čase, který je oproti středoevropskému letnímu o dvě hodiny opožděn. Klíma pak dodal: „Státně důležitý let nemá absolutní přednost před ostatním provozem. Má přednost při vydávání letových povolení. A to také dostal.“

„Je bezesporu jasnou skutečností, že prostě a jednoduše letoun s panem prezidentem musel čekat na přílet dalšího letadla. Tím se celá věc zdržela,“ říká Ovčáček.

„Ve chvíli, kdy prezidentský speciál stále ještě pojížděl po letištní ploše, tak letoun společnosti Travel Service již obdržel povolení přistát. A každé zrušení takto vydaného povolení by pak představovalo rizikovou situaci jak pro přistávající letadlo, tak i pro samotný prezidentský speciál,“ uvedl Klíma.

„V každém případě jsem rád, že zaznělo to důležité. V případě tohoto letu, to znamená letu, který se týká prezidenta republiky, nedošlo k absolutní prioritě,“ říká Ovčáček.

„Pan Ovčáček naprosto nechápe systém služeb Řízení letového provozu a nepochopil ani moje slova. Já jsem říkal, že nic jako absolutní přednost v letovém provozu neexistuje,“ oponuje Klíma.

„Přistávající letadlo má vždy přednost, i kdyby tam čekal na vyčkávacím stanovišti prezident Spojených států,“ říká k tomu bývalý pilot a kapitán Tomáš Kořínek.

Podle Ovčáčka své ve zpoždění sehrálo i počasí. „Bavíme se o protivětru, který může být krátkodobý, způsobí vám tři čtyři minuty zpoždění,“ tvrdí Ovčáček.

„Podle mapy výškového větru byl na trase Praha–Bratislava vítr z nějakých 160 stupňů deset metrů za vteřinu. A deset metrů za vteřinu nemá na letadlo typu Challenger vůbec žádný vliv. A ani nebyla extrémní oblačnost, byla dobrá viditelnost, takže počasí v tomhle nehrálo žádnou roli,“ uvedl Kořínek s tím, že aby měl na zpoždění letadla vítr nějaký vliv, musel by se silou blížit hurikánu.

Na otázku, zda bude požadovat potrestání toho, kdo za zpoždění může, prezident Zeman uvedl: „Pokud se ukáže, že to někdo zavinil, tak ano.“

„Z hlediska Řízení letového provozu nedošlo k chybě při odbavení toho letu,“ říká ministr dopravy Dan Ťok.

„Pokud se řídící letového provozu nějak cítili dotčeni prohlášeními, která jsem v uplynulých dnech uváděl, tak se jim hluboce omlouvám,“ říká nakonec Ovčáček.

A bývalý pilot Kořínek dodává: „Opravdu nechápu, proč se do tohoto Hrad pouští. Tady skutečně to není článek Peroutkův. Všecko je perfektně doložitelné a zaznamenané. Takže tady zřejmě narazí kosa na kámen.“

Celý pořad je ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Že na Donbasu nejsou ruští vojáci, ale dobrovolníci? Tak ale dobře placení!“ Zaorálek se rozčiloval na Schneiderově akci k výročí Majdanu a publikum ho málem rozneslo

19:41 „Že na Donbasu nejsou ruští vojáci, ale dobrovolníci? Tak ale dobře placení!“ Zaorálek se rozčiloval na Schneiderově akci k výročí Majdanu a publikum ho málem rozneslo

Čubčí syn Porošenko, gruzínští střelci z oken konzervatoře na kyjevském Majdanu. Spálení lidé ve vyp…