Nová budoucnost ODS? Ministr Kuba jako symbol změny

26.10.2012 8:24

Na 23. kongresu občanských demokratů, který se uskuteční 3. listopadu v Brně, dojde ke změnám ve vedení strany. Ministr průmyslu a obchodu si znovu říká o vedoucí pozici, konkrétně o post 1. místopředsedy, kterým se pravděpodobně stane. Kuba využívá momentu, kdy stranu dorazil tragický výsledek podzimních voleb.

Nová budoucnost ODS? Ministr Kuba jako symbol změny
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Martin Kuba
reklama

Zatímco před dvěma lety, když si řekl o místo ve vedení strany, byla tato představa nemyslitelná, protože Kuba představoval ukázkový příklad propojení byznysu a politiky, nyní je situace zcela odlišná.

Volební debakl totiž naštval regiony. Tamní politici přišli o svůj vliv a hodlají si to na kongresu vyříkat s předsedou strany Petrem Nečasem. Více než kdy jindy se mluví o nutné změně a právě tady vycítil Kuba šanci. "Doufám, že ten souboj o místopředsedy bude legitimně veden v duchu, co kdo chceme v ODS dělat. Mrzelo by mě, kdyby zase zazněla ta zjednodušená linka, tedy dělení na čistou a čistší ODS," řekl Kuba Hospodářským novinám.

Nastupující hvězda

"Dostal jsem šanci předvést, jestli jsem schopen hájit stranické princip. A proto kandiduji," říká Kuba a regiony na jeho slova slyší. Mnozí politici mluví o tom, že právě Kuba je šancí na změnu. "ODS dělá politiku, která pro pravicového voliče přestala být srozumitelná. Musí dojít ke změně. A pro nás je tou alternativou změny Martin Kuba," řekl třeba předseda krajské ODS v Olomouci Robert Knobloch.

S podporou může Kuba počítat i v dalších regionech - jižních a středních Čechách, v Brně nebo královéhradeckém regionu.

Jeden nahoru, druhý dolů

Proti Kubovi měl kandidovat ještě jeden politik, pražský primátor Bohuslav Svoboda. Ten ale nakonec oznámil, že se své kandidatury vzdává.

Jeho příběh je přitom zcela jiný, než ten Kubův. Na rozdíl od něj byl Svoboda od začátku jasným adeptem na vedení strany. Vstoupil do politiky jako nestraník s čistým štítem a cílem změnit obraz ODS v Praze, což se mu do jisté míry dařilo.

Přesto se mu nepodařilo přesvědčit svou stranu, že právě on by měl obsadit pozici 1. místopředsedy.  Jeho vliv v Praze pomalu ochabl. "Na začátku máte nějakou představu, jaké budou mezi lidmi fungovat komunikační vztahy. Jsou v tom i lidská zklamání," okomentoval pro HN svou současnou situaci Svoboda.

Místo něj se do volby o místo ve vedení straně hlásí jeho předchůdce Boris Šťastný, který Svobodu do pražské ODS přivedl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přenašeč Pospíšil? Má covid. A tím, co na sebe práskl, si možná pěkně zavařil

18:46 Přenašeč Pospíšil? Má covid. A tím, co na sebe práskl, si možná pěkně zavařil

Poslanec Evropského parlamentu Jíří Pospíšil (TOP 09) na svém twitteru oznámil, že se nakazil korona…