Nová čísla z průzkumu. Klaus se může radovat, Kalousek balit kufry. Ale nebude sám

15. 1. 2020 14:34

Venku je úplně čerstvý průzkum volebních preferencí agentury Phoenix research. Suverénním lídrem zůstává hnutí ANO, ODS spadla pod deset procent. Mnohem hůře jsou na tom ale komunisté a TOP 09, tyto strany by se podle průzkumu vůbec nedostaly do Sněmovny. Naopak příjemným překvapením bude průzkum pro Václava Klause ml. a hnutí Trikolóra.

Nová čísla z průzkumu. Klaus se může radovat, Kalousek balit kufry. Ale nebude sám
Foto: Repro Phoenix
Popisek: Průzkum preferencí agentury Phoenix

Průzkum, který se uskutečnil mezi 1. a 12. lednem 2020 na vzorku 1 002 voličů, upozorňuje také na velmi vysoký podíl nerozhodnutých voličů. Celých 11,8 % dotázaných nebylo schopno si vybrat žádnou z nabízených politických stran. Ti, kteří ale vybráno mají, se ve velké míře přiklánějí k Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO. Vítěz posledních voleb by nyní získal 25,3 procent.

Anketa

Řídili by Piráti Českou republiku dobře?

3%
97%
hlasovalo: 18514 lidí

S velkým odstupem je na druhém místě Česká pirátská strana, Ivan Bartoš by si připsal 14 procent. Třetí ODS opět s výrazným odstupem získala rovných 9 procent, čtvrté hnutí SPD 7,5 procenta. Pátým sociálním demokratům s 6,2 procenta dýchá na záda Václav Klaus ml. s Trikolórou, kterou by si vybralo 6,1 procenta dotázaných. Do Sněmovny by se dostali ještě lidovci s 5,8 procenta a těsně také STAN se ziskem 5,1 procenta.

Mezi poražené se mohou řadit komunisté se ziskem 4 procent a TOP 09, kterou označila 2,5 procenta tázaných.

Pro komunisty je varovný i druhý graf, který zobrazuje volební potenciál. Ukazuje totiž, že i kdyby pro stranu hlasovali všichni, kteří o tom uvažují, skončila by o dvě desetiny procenta „pod čarou“ vstupu do Sněmovny. Ani TOP 09 by příklon všech potenciálních voličů nezachránil. Největší šanci ulovit nějaké další voliče má podle volebního potenciálu hnutí ANO, pro které by výsledek mohl narůst až na 36,5 procenta. Piráti by se teoreticky mohli dostat až na 18,5 procenta, šanci expandovat mají podle modelu i hnutí SPD a STAN.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Marek Korejs

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Už se o vás ví, nemusíte přisypávat. To už zavání seznamy!“ Petr Žantovský popisuje nejstrašnější věci, které našel po výplodu radního Šarapatky

7:37 „Už se o vás ví, nemusíte přisypávat. To už zavání seznamy!“ Petr Žantovský popisuje nejstrašnější věci, které našel po výplodu radního Šarapatky

TÝDEN V MÉDIÍCH Stejně jako bylo v totalitních novinách jasné, co se smí a nesmí psát, tak také dnes…