Nová ombudsmanka chce rozšířit pravomoci. Chce podávat ústavní stížnosti

14.02.2014 21:58

V pátek poslanci zvolili novým veřejným ochráncem práv Annu Šabatovou. Ta porazila dosavadního zástupce ombudsmana Stanislava Křečka. V rozhovoru pro Aktuálně.cz prozradila, že by se ráda zasadila o rozšíření práv ombudsmana.

Nová ombudsmanka chce rozšířit pravomoci. Chce podávat ústavní stížnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Anna Šabatová

Nejprve by však chtěla splnit doporučení, která jí zanechali její předchůdci. „Z úcty k doktorům Varvařovskému a Motejlovi bych se chtěla nejdříve zaměřit na jejich doporučení, kterým se dosud nikdo nevěnoval. Ráda bych pokračovala v jejich práci a dokončila ji, pokud to bude možné. Samozřejmě něco už bude překonáno časem, to nejde dělat mechanicky, ale chtěla bych si soubor jejich doporučení projít a navázat na něj,“ uvedla.

Ústavní stížnosti

Chtěla by prosadit, aby ombudsman získal pravomoc podávat ústavní stížnosti. „Víte, ročně se podá takových osm až devět tisíc stížností a jsou případy, kdy by bylo dobré podat ústavní stížnost, ale z nějakých důvodů to nejde. Ty mohou být různé, třeba finanční, nebo se jedná o dítě… A pro tyto případy by bylo dobré, kdyby stížnost podával sám ombudsman,“ prohlásila Šabatová.

A dodala: „Chtěla bych, aby ombudsman mohl podat žalobu v případě diskriminace a aby měl pravomoc navrhovat Ústavnímu soudu zrušení některých zákonů. Nejde o nějakou častou praxi, myslím, že by k tomu docházelo tak jednou, dvakrát do roka. Ale člověk má někdy pocit, že mohl udělat víc,“ myslí si nově zvolená ombudsmanka. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: lze

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Míšenci bývají hezcí lidé. Češi se bojí mísení kultur. Nová krev by jim prospěla,“ doporučovala u Drtinové novinářka Jezairiová

20:02 „Míšenci bývají hezcí lidé. Češi se bojí mísení kultur. Nová krev by jim prospěla,“ doporučovala u Drtinové novinářka Jezairiová

Novinářka Pavla Jezairiová byla hostem interview Daniely Drtinové na serveru DVTV.cz. Jezairiová se …