Nová pravidla pro návrat z ciziny: Testy jsou třeba jen ze zemí s vysokým rizikem

3. 4. 2021 18:26

Při návratu do naší vlasti bude nutné podstoupit test na koronavirus pouze při návratu ze zemí s velmi vysokým rizikem nákazy. To znamená ze zemí tmavě červené kategorie. Uvedlo to ministerstvo zdravotnictví na svých stránkách.

Nová pravidla pro návrat z ciziny: Testy jsou třeba jen ze zemí s vysokým rizikem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rychlotest na koronavirus, ilustrační foto
reklama

Ministerstvo zdravotnictví upravením podmínek reaguje na rozhodnutí Městského soudu v Praze, který s účinností od 5. dubna zrušil část dosud platného ochranného opatření. Pro návraty ze zemí s vysokým rizikem nákazy (červená kategorie) a ze zemí se středním rizikem nákazy (oranžová kategorie) se bude test ještě před návratem do Česka požadovat pouze v případě, že daná osoba použije k návratu veřejnou dopravu.

„Na základě expertních stanovisek máme informace, že pokud jeden nakažený vstoupí do letadla, může nakazit deset až dvacet dalších lidí. Ti pak mohou nákazu šířit v zemi, ve které vystoupí. Považujeme proto za nezbytné, aby se osoby testovaly už před vstupem na území České republiky, to znamená před nástupem do dopravního prostředku,“ vysvětluje důvody opatření ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Součástí opatření zůstává také povinnost podstoupit PCR test, a to nejpozději pět dní po návratu do České republiky. Do té doby musí být dotyčná osoba v samoizolaci. Zůstává také povinnost vyplnit před návratem příjezdový formulář. Tyto povinnosti neplatí jen pro zelenou kategorii zemí. Kromě toho jsou z preventivních důvodů osoby, které se vrátily ze zemí oranžové, červené a tmavě červené kategorie povinné nosit po dobu čtrnácti dnů všude mimo domov respirátor. A to i ve venkovních prostorech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

16:00 Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

Některé novináře zaskočilo, že otěže v sociální demokracii nevzal na sjezdu do rukou Tomáš Petříček.…