Nová strana Klause juniora může uspět. Podívejte se na tohoto politika v Nizozemí, odkazuje Buchert

27.04.2019 8:45

Poslanec Václav Klaus mladší oznámil, že založí novou politickou stranu a bude se s ní podílet na příští vládě. Někomu se to může zdát jako fantasmagorie, ale publicista Viliam Buchert v komentáři pro Reflex.cz tvrdí, že Klaus rozhodně není bez šancí na úspěch. Stačí se prý podívat na to, co se přihodilo v Nizozemí.

Nová strana Klause juniora může uspět. Podívejte se na tohoto politika v Nizozemí, odkazuje Buchert
Foto: Repro ČT24
Popisek: Poslanec Václav Klaus mladší v Událostech komentářích

Ve čtvrtek svolal Tomio Okamura (SPD) do Prahy demonstraci, kde své hnutí Svoboda a přímá demokracie vydával za jedinou vlasteneckou stranu a na Václavském náměstí žádal o podporu voličů. Přijel ho podpořit i radikální nizozemský politik Geert Wilders, jemuž naslouchá část nizozemské společnosti. Není to však jediný politik, který poutá pozornost veřejnosti.

Anketa

Jste spokojeni s našimi vztahy s Čínou?

68%
hlasovalo: 10589 lidí

Podle Bucherta stojí za to sledovat úspěchy nizozemského politika Thierryho Baudeta, který zastává konzervativní a euroskeptické názory, které srozumitelně vysvětluje lidem. Současně kritizuje evropskou migrační politiku a vymezuje se proti islámským radikálům. V současné době vede v předvolebních průzkumech s podporou 28 procent voličů.

„V podobném stylu by mohl působit i Václav Klaus se svojí novou stranou. Své voliče může totiž čerpat nejenom z řad příznivců ODS a dalších pravicových stran (lidovci, TOP 09, Svobodní, Realisté), ale mohl by odčerpat hlasy také hnutí ANO a SPD Tomia Okamury. Zřejmě najde podporovatele i mezi souputníky prezidenta Miloše Zemana,“ napsal Buchert.

„Dnešní doba přeje výrazným, někdy až excentrickým vůdcům. Lidem, kteří dokáží jasně formulovat své názory. Nejzářnějším příkladem je americký prezident Donald Trump. U Klause je sice u jeho postojů cítit intelektuální podtext, ale sdělení jsou přesto srozumitelná pro většinu voličů. K tomu patří i jeho psaní na internetu, jím nastolovaná témata. Přitahuje to pozornost širokého spektra lidí, přestože občas z toho čiší dávka populismu. Jenže i to mnoho voličů v dnešní roztěkané době dokáže odpustit. Navíc je zcela nezpochybnitelným odborníkem v oblasti školství,“ pokračoval autor.

Pokud by něco Klausově straně mohlo uškodit, tak je to podle Bucherta podpora ze strany Václava Klause staršího, protože řada lidí nemůže druhému českému prezidentovi přijít na jméno. Když kritizuje EU, má podle Bucherta často pravdu, ale Klaus mladší by mohl těžko tvrdit, že je novou politickou tváří přinášející naději na změnu, kdyby se po jeho boku objevoval bývalý premiér a prezident Václav Klaus starší.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Další otřesné svědectví o brandýské LDN: Buď budeš denně platit, nebo poletíš do černý kobky v patře mezi bezdomovce, sdělili pacientovi po operaci

4:45 Další otřesné svědectví o brandýské LDN: Buď budeš denně platit, nebo poletíš do černý kobky v patře mezi bezdomovce, sdělili pacientovi po operaci

Velký, až nevídaný zájem vzbudil materiál o dramatickém převozu pacienta z brandýské LDN do jeho byt…