Nové číslo Charlie Hebdo se nelíbí muslimským učencům ani Íránu. A radikálové jej označili za mimořádně hloupé

14.01.2015 12:57

Obálku nového čísla francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo, které vyšlo dnes, nepovažuje za moudrou svaz muslimských učenců, který sídlí v Kataru. Na obálce je zobrazený muslimský prorok Mohamed. Jenže jeho zpodobňování v jakékoli formě islám zakazuje. Týdeník vychází poprvé po atentátu na redakci Charlie Hebdo, při němž minulou středu dva radikálové zabili 12 lidí.

Nové číslo Charlie Hebdo se nelíbí muslimským učencům ani Íránu. A radikálové jej označili za mimořádně hloupé
Foto: Charliehebdo.fr, tan
Popisek: Jak vypadal časopis Charlie Hebdo
reklama

Nové číslo kritizoval také Írán, který považuje vydání za další urážku. Radikálové z Islámského státu (IS) označili podle agentury AFP další zveřejňování kreseb Mohameda "za mimořádně hloupé".

Proč reagovat na útok něčím, co není zaměřeno na útočníky?

Svaz muslimských učenců vydal k novému číslu obsáhlou písemnou reakci. "Zveřejňovat kresby nebo filmy Proroka nebo útočit na islám není moudré ani logické. Jestliže souhlasíme s tím, že atentátníci patří k menšině, která nezastupuje islám ani muslimy, jak můžeme tedy reagovat na jejich čin něčím, co není zaměřeno na ně (na útočníky), ale na Proroka uctívaného miliardou a půl muslimů?" tážou se učenci, jejichž svaz sídlí v Kataru a v jehož čele stojí duchovní egyptského původu Júsuf Karadáví.

Publikování podobných kreseb dle svazu dává za pravdu přesvědčení atentátníků o antagonismu islámu a Západu. "Takové věci pouze povzbuzují nenávist, extremismus a napětí," uvádějí učenci.

Redakci tureckého listu, který část dnešního čísla Charlie Hebdo přetiskl, dělala policie problémy

Dnešní číslo Charlie Hebdo vyšlo v překladu do několika jazyků, mezi nimiž je i turečtina. Jako vnitřní přílohu dnes přinesl zhuštěné vydání opoziční turecký deník Cumhuriyet. List na svém webu oznámil, že policie udělala v noci razii v jeho redakci. Policisté zkoumali obsah dnešního čísla a volali prokurátorovi, ale nakonec distribuci povolili. Cumhuriyet chtěl původně vydat celé číslo Charlie Hebdo, ale nakonec se rozhodl jenom pro čtyři stránky. Opoziční list není v oblibě prezidenta a konzervativního muslima Recepa Tayyipa Erdogana, který v roce 2013 označil Charlie Hebdo za "slátaninu".

Mluvčí íránské diplomacie Marzía Afchamová dnes prohásila, že Írán "odsuzuje terorismus páchaný všude na světě, ale zároveň také urážlivé gesto týdeníku". "Kresba uráží cítění muslimů a může roztočit kolo násilí," dodala.

IS ve své rozhlasové stanici Baján označil zveřejnění nových karikatur Mohameda za "mimořádně hloupý" čin. "Charlie Hebdo znovu otiskl karikatury urážející Proroka, a to je velmi hloupé," zaznělo ze stanice.

Dnešní číslo Charlie Hebdo je už rozebráno

Týdeník dnes vychází v mimořádném třímilionovém nákladu a ve Francii je už prakticky rozebrán.

Do ČR přijde nové číslo Charlie Hebdo až příští týden a objednáno je 300 výtisků francouzské mutace. Distributor zahraničního tisku v ČR CZ Press má 30 objednávek od konkrétních zákazníků. Počítá se s tím, že by číslo mohlo stát kolem sta korun.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

KGB řádila v Srbsku. Za bílého dne si vyhlédla dceru politika… svědci hovoří, co jí udělali

11:10 KGB řádila v Srbsku. Za bílého dne si vyhlédla dceru politika… svědci hovoří, co jí udělali

Stejně jako v českém, tak i v tomto případě se kauza s ruskými agenty odehrála v minulosti, a až dne…