Nové informace k výbušné kauze Vidkun. Policie zmapovala schůzky exhejtmana s kriminalistou

21.07.2019 8:59

Obžaloba v případu, kvůli němuž v politice skončil obviněný hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), míří na vlivné postavy z Olomouce. Policie v korupční kauze Vidkun, týkající se vynášení tajných informací z policejních spisů, zmapovala schůzky exhejtmana s kriminalistou, informují Lidovky.cz.

Nové informace k výbušné kauze Vidkun. Policie zmapovala schůzky exhejtmana s kriminalistou
Foto: repro ČT
Popisek: Jiří Rozbořil
reklama

Protagonisté kauzy Vidkun patřili k mocenskému vrcholu v Olomouckém kraji. Na konci června na ně podalo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci návrh na obžalobu. Jde o čtveřici osob – bývalého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD), exnáměstka krajské kriminálky Karla Kadlece a jeho podřízeného Radka Petrůje, a také o tamního vlivného podnikatele Ivana Kyselého.

Soud bude již brzy rozplétat jednu z nejvýbušnějších kriminálních zápletek. V dokumentu, který mají Lidovky k dispozici, vyšetřovatelé na 121 stranách popisují pokřivený systém na krajském policejním ředitelství v Olomouci. „Úkony trestního řízení byly prováděny účelově na základě objednávky osob stojících mimo trestní řízení ve prospěch či v neprospěch osob, jichž se trestní řízení týkala,“ konstatovali žalobci.

Detektivové prý zmapovali celkem devět konkrétních případů, kdy podle nich nejvýše postavení policisté kraje vyzradili informace z interních policejních spisů nepovolaným osobám. V centru případu se podle serveru ocitl podnikatel Kyselý, který je známým a obchodním partnerem exministra vnitra za ODS Ivana Langera. Kyselý prý získával citlivé informace během osobních schůzek s kriminalisty, které však monitorovala policie.

V nejtěsnějším kontaktu byl podle žalobců s Karlem Kadlecem, náměstkem krajského policejního ředitelství v Olomouci, který měl na starosti krajskou kriminálku. „Prostřednictvím Karla Kadlece a plukovníka Radka Petrůje záměrně ohrožoval a mařil dosažení základního cíle trestního řízení, kterým je řádné a nestranné odhalování a objasňování trestné činnosti,“ uvádějí dál vyšetřovatelé.

Těchto devět případů, v nichž mělo dojít k úniku informací a „ohýbání“ prováděných šetření, se týkalo zejména místních komunálních politiků. Podle Lidovek se jednalo třeba o prověřování Jaroslava Králíka (ČSSD), bývalé náměstkyně olomouckého primátora Hany Kaštilové Tesařové (ČSSD) či olomouckého náměstka za ODS Martina Majora.

Policejní odposlechy zachytily i schůzky Kadlece s hejtmanem Rozbořilem v olomoucké restauraci Potrefená husa v srpnu 2015. Hejtman si zde prý vyslechl, jak probíhá skryté prověřování okolností výstavby jezdeckého areálu Lazce, který byl vybudován s pomocí evropské dotace.

Původní zdroj ZDE

Při policejních výsleších Kyselý uvedl, že se od vysoce postaveného policisty nesnažil vylákat informace. Poskytování informací šlo podle Kadlece v obráceném gardu – od podnikatele k důstojníkovi. „Podle názoru obviněného ze zadokumentovaných rozhovorů je naprosto zřejmá motivace Kyselého ke spolupráci s policií. Z jeho přístupu je jasné, že je to právě Kyselý, který mu předával informace,“ uvádí obžaloba. Kadlec označil Vidkun za účelově vykonstruovanou kauzu.

Také exhejtman Rozbořil potvrdil schůzky s Kadlecem. Nevyloučil, že se spolu mohli bavit i o možnosti setrvání policisty v jeho funkci. Podle Rozbořila se mu cítil Kadlec zavázaný a občas se ho zeptal, jak mu to může vrátit. Kyselý čelí obžalobě z organizátorství na zvlášť závažném zločinu zneužití pravomoci úřední osoby. Kadlec a Petrůj byli obžalováni ze zneužití pravomoci úřední osoby. Rozbořil měl uplácet.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Xaver v akci. Po Moravcově trápení Vojtěcha se už houfují diváci

19:48 Xaver v akci. Po Moravcově trápení Vojtěcha se už houfují diváci

Hosty první hodiny Otázek Václava Moravce byli ministr zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch, hlav…