Nově jmenovaným profesorům dnes dekrety předá náměstek Veber

12.06.2015 8:42

Nově jmenovaní profesoři dnes převezmou dekrety na slavnostním ceremoniálu v Karolinu. Předávat jim je bude náměstek pro vysoké školy a výzkum Jaromír Veber. Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) byl totiž před týdnem z ministerské funkce odvolán a jeho nástupkyně Kateřina Valachová by měla být jmenována až ve středu.

Nově jmenovaným profesorům dnes dekrety předá náměstek Veber
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr školství Petr Fiala předal jmenovací dekrety Martinu C. Putnovi a dalším pěti profesorům a profesorkám vysokých škol

Předávání dekretů se mělo uskutečnit již 7. května, ale bylo odloženo. Krátce před tím totiž vyšla najevo neochota prezidenta Miloše Zemana podepsat dekrety trojici kandidátů na profesuru kvůli jejich hříchům z minulosti, což vyvolalo bouři nevole.

Rektoři tentokrát kvůli důstojnosti ceremoniálu přijdou

Rektoři byli ve vyhrocené situaci připraveni ceremoniál bojkotovat a omlouvali se i novopečení profesoři. Tentokrát rektoři v zájmu důstojnosti ceremoniálu dorazí, i když Ivan Ošťádal a Jiří Fajt z Univerzity Karlovy i Jan Eichler navržený Vysokou školou ekonomickou stále nebyli jmenováni. Prezident trvá na svých výhradách, rektoři zase na tom, že pro nejmenování těchto kandidátů není žádný zákonný důvod.

Pro své dekrety si dnes může přijít 35 mužů a sedm žen. Hojné zastoupení mají lékařské obory, z nichž pochází jedenáct nových profesorů. Poměrně často se objevují také přírodovědné nebo technicky zaměřené obory. V této skupině byli rovněž jmenováni noví profesoři například pro rybářství, bezpečnost a požární ochranu nebo pěstování lesa.

Profesorům navrženým Univerzitou obrany předal dekrety sám prezident

Odděleně od ostatních byli tentokrát jmenováni tři noví profesoři navržení Univerzitou obrany v Brně, což je státní vysoká škola. Ve středu jim na Pražském hradě předával dekrety osobně prezident Miloš Zeman. Ocenil dopis rektora Univerzity obrany, ve kterém se zaručil za „osobnostní a morální integritu“ navržených.

Naposledy profesoři slavnostně přebírali jmenovací dekrety v prosinci v Karolinu. Předával jim je tehdejší ministr školství Chládek (ČSSD), prezident Zeman se slavnostního ceremoniálu kvůli jiným povinnostem nezúčastnil, i když se o tom uvažovalo. Ani v dobách jeho předchůdců nebylo pravidlem, že by dekrety předával prezident osobně.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to jinak! Babišovi se nejdřív zvedl žaludek a pak začal pátrat. A teď přiznal...

22:25 Je to jinak! Babišovi se nejdřív zvedl žaludek a pak začal pátrat. A teď přiznal...

Premiér Andrej Babiš se ve své týdenním hlášení „Čau lidi“ rozepsal o dnešním tragickém požáru domov…