Novela zákona proti šmejdům se minula účinkem

13.07.2014 13:11

Zákon, který se měl stát bičem na šmejdy, se nechtěně míjí účinkem. Čtrnáctidenní lhůta, během níž mohou kupující nechtěné zboží vrátit, v praxi spíše nahrává nepoctivým prodejcům. Oběti se tak ke svým penězům často nemají šanci dostat.

Novela zákona proti šmejdům se minula účinkem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodkyně, ilustrační foto
reklama

TV Barrandov ve své reportáži přináší příběh Jaroslavy Beznoskové z Benešova nad Ploučnicí, jež je zářným příkladem fungování zákona v praxi. Na předváděcí akci si koupila předražené sady nádobí. Den po nákupu si ale vše rozmyslela a sepsala odstoupení od smlouvy s tím, že chtěla zboží vrátit a dostat zpátky svých deset tisíc korun. Nikdo z firmy s ní ale už nekomunikoval. Šance, že ještě někdy uvidí svoje peníze, je minimální.  

„Z pohledu spotřebitele to je jedno, on odstoupení od smlouvy učinil. Ale druhou věcí je, že není to odstoupení po kom vymáhat. Když už spotřebitelka zaplatila, tak se ke svým penězům bude dostávat velmi obtížně," vysvětlil serveru Týden.cz Miloš Borovička z časopisu pro ochranu spotřebitele dTEST.

„Může podat žalobu a velmi pravděpodobně vyhraje," uvedl dále Borovička s tím, že problém je v tom, že už se nenajde společnost, nebo lépe řečeno exekuovatelný majetek, ze kterého by se dalo něco brát. Stejný scénář se prý odehrává ve většině případů.

„Na tuto firmu jsme dostali jedno podání a je téměř totožné s tímto případem," říká Miloslava Fléglová z České obchodní inspekce (ČOI). I v tomto případě si senior hrnce koupil a také už nedostal šanci je vrátit. 

Firma Hockey Star sídlí podle obchodního rejstříku v Praze na Černém Mostě. Na zvonku ani na schránce podle zjištění reportéra TV Barrandov její název nenajdete.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

21:40 Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

Šéf České stomatologické komory a člen ústředního krizového štábu Roman Šmucler na svém Facebooku ok…