Noveský: Větrníky jak Blaník? Almužna pro chudé obce. Toto všechno zaplatíte vy

23.02.2026 8:05 | Rozhovor

Energetický expert Ivan Noveský dodává další informace o plánovaných „akceleračních zónách“ větrných elektráren. ParlamentnímListům.cz vypočítává, kolik za jimi vyrobenou elektřinu zaplatíme a jak probíhá „vyjednávání“ s obcemi, na jejichž katastru mají větrníky stát.

Noveský: Větrníky jak Blaník? Almužna pro chudé obce. Toto všechno zaplatíte vy
Foto: Archiv Ivana Noveského
Popisek: Ivan Noveský

Rozhovor Ivana Noveského k článku v Hospodářských novinách: Po českých vesnicích šíří fámy o větrných elektrárnách. Dezinformační scéna za Slovenska zasáhla i Motoristy, HN Jan Brož, 16. 2. 2026

Hospodářské noviny, konkrétně redaktor Jan Brož, ve svém článku dne 16. 2. 2026 tvrdí, že jste byli s kolegou Beranem pozvaní do „narvaného kina v Mimoni“, kde jste měli vyvrátit zvěsti, že odpůrci větrníků na svých shromážděních ve vesnicích dotčených akceleračními zónami šíří v zájmu ruské propagandy dezinformace.“

Je smutné, že pokud dojdou zainteresovaným mainstreamovým novinářům fakta, použijí osvědčený dezinformační recept: „Vraž do článku Rusko nebo Putina nebo Babiše nebo Trumpa“, protože to stále zabírá u určité skupiny čtenářů. Ale naštěstí to nyní zabírá již pouze u těch čtenářů, kteří se nezamyslí nad tím, proč se místní občané brání umístění hlučících a blikajících ocelových oblud nedaleko svých domů. Jak asi může být snaha místních občanů ochránit svoji přírodu, zdraví a krajinu a vlastně i českou energetickou bezpečnost před více než čtvrt kilometru vysokými obludami, zvanými větrné elektrárny, v zájmu ruské, americké či jiné propagandy? Autor článku ani nenaznačuje, jak by mohly výhrady energetiků k větrákům souviset s cizí propagandou. Krom toho je Ralsko zrovna oblastí postiženou minulou sovětskou okupací a chemickou těžbou uranu do sovětských raket, takže pochybuji, že by místní chtěli, aby se jim něco podobného vracelo. 

Je to přesně naopak, oni nechtějí, aby jim investoři a jejich zelení ideologové zničili jejich domovy podobně, jako to udělala sovětská armáda se svými politruky. Máme přece pořekadlo – kdo nejvíce křičí „Chyťte zloděje“?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…