Noví soudci by se podle Zemana měli snažit o zrychlení soudních řízení

15.08.2014 15:10

Prezident Miloš Zeman v pátek na Pražském hradě jmenoval 15 nových soudců obecných soudů. Je mezi nimi i odborník na správní právo Filip Dienstbier, který zamíří k Nejvyššímu správnímu soudu. Většina nováčků nahradí soudce, kteří za poslední čtvrtletí z justice odešli.

Noví soudci by se podle Zemana měli snažit o zrychlení soudních řízení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Podle prezidenta Zemana je největší bolestí české justice délka soudních řízení. Justice by se podle něj mohla inspirovat například ve Spojených státech, kde platí zákon o rychlých soudech. Podle této normy by od zahájení do skončení soudního řízení nemělo uplynout více než 100 dnů, uvedla hlava státu. „Doufám, že se díky vaší činnosti podaří zrychlit soudní řízení," řekl Zeman novým soudcům.

Čtyři soudci zamíří do Ústí na krajský soud. Další budou pracovat v Brně nebo na Královéhradecku

Nejvíce z nových soudců zamíří na okresní soudy spadající pod ústecký krajský soud, a to čtyři. Tři budou pracovat v obvodu Krajského soudu v Brně, po dvou posilách dostanou soudy spadající pod ostravský, královéhradecký a středočeský krajský soud. Zbývající nováček se stane soudcem Krajského soudu v Českých Budějovicích.

V patnáctičlenné skupině výrazně převažují takzvaní kandidáti z jiné právní praxe, kterými mohou být například dosavadní podnikoví právníci či advokáti. Justiční čekatelé jsou ve skupině pouze tři.

Zeman odmítl jednoho kandidáta ministryně Válkové

Jmenování soudců už v červenci projednala vláda, ke jmenování je totiž potřeba spolupodpis premiéra. Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) chtěla také na zasedání vlády navrhnout na předsedu ústeckého krajského soudu Jana Veselého. Zeman ho ale odmítl jmenovat s tím, že má nedostatečné pracovní výsledky a že jím vedený okresní mělnický soud dlouhodobě nedosahuje dobrých hodnocení.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…