Novinář Navara natírá Zemana za výrok, že by se Ukrajina měla „finlandizovat"

26.11.2014 14:35

Prezident Miloš Zeman doporučil Ukrajině, aby navenek byla poslušná svému velkému ruskému sousedovi. Použil k tomu výraz finlandizace. Tento termín podle komentátora v MF Dnes Luďka Navary bude pravděpodobně zapomenut, ale Zemanova vstřícnost k uzurpátorovi by podle něj mohla být v budoucnu pojmenována jako „háchizace české politiky“.

Novinář Navara natírá Zemana za výrok, že by se Ukrajina měla „finlandizovat"
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Pražský protizemanovský protest
reklama

„Nejde však ani o to, zda je Ukrajina ve srovnatelné situaci jako Finsko po druhé světové válce, kdy se formovaly evropské hranice. Jde totiž o to, zda by měl český prezident podobné `rady` vůbec kolem sebe šířit,“ píše komentátor MF Dnes Luděk Navara a poukazuje na zkušenost našeho národa s pokusy o podmanění.

„Navíc tento národ má zkušenosti i s tím, že jeho volání o pomoc bylo odbyto v duchu podobné filozofie: Jste tam, kde jste, tak tam zůstaňte (tedy za železnou oponou, doplňuje autor). Češi a Slováci tak marně volali o pomoc v roce 1968, Maďaři v roce 1956. Nyní volají Ukrajinci. Nepřítel je vždy stejný,“ konstatuje Navara.

„Co vede Miloše Zemana k podobným výrokům?" ptá se komentátor MF Dnes. Má za to, že mnozí už ani nemají chuť se jeho vystoupeními vůbec zabývat. „Není však naší povinností mu naopak důsledně čelit?“ klade otázku.

Ze své historie známe příklady

Luděk Navara pak ve svém komentáři popisuje naše zkušenosti, kdy se mnozí dali do služeb cizí mocnosti, a to ve jménu údajné záchrany někoho či čehosi, nebo zalíbit se a získat uznání, které se jim doma nedostalo.

„Všichni si vzpomenou na nešťastného Emila Háchu, který se vědomě obětoval, aby se (marně) pokoušel tupit ostří nacistické okupace,“ připomíná Navara s tím, že Zeman v této situaci není.

„A jestli se na `finlandizaci` zítra zapomene, Zemanovu vstřícnost k uzurpátorovi možná jednou přejmenují. Třeba jako `háchizaci české politiky`, zvažuje v MF Dnes Navara.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bára Basiková zuří: Všichni, kdo strašíte s koronavirem, běžte už do prde*e! Já chci covid!

10:15 Bára Basiková zuří: Všichni, kdo strašíte s koronavirem, běžte už do prde*e! Já chci covid!

Po Jankovi Ledeckém k veřejnosti promlouvá i zpěvačka Bára Basiková. A jak sama přiznává, sprostě. „…