Novinář Respektu: Proč se (ne)bát svobody policie

13.08.2012 9:44 | Zprávy

Miroslav Kalousek se bojí, že žijeme v policejním státě. Petr Nečas je zase přesvědčen, že o složení vlády nemohou rozhodovat policejní podplukovníci. Tyto výroky řadí ve svém komentáři novinář časopisu Respekt mezi emotivní a nepřiměřené reakce některých politiků na policejní obvinění. Máme se i my bát svobody policie a státních zástupců?

Novinář Respektu: Proč se (ne)bát svobody policie
Foto: tan
Popisek: Policejní prezident Petr Lessy

Je pravdou, že policie a státní zástupci získali v posledním roce velkou moc. "Je tedy namístě se ptát, nakolik je jejich nezávislost zneužitelná, zda policistům a žalobcům jejich volnost nedláždí cestu k vytvoření jakési alternativní moci," píše novinář.

Základní obava z volnosti policie a státních zástupců netkví podle něj ani tak v samotné svobodě, ale spíše v tom, kdo tuto svobodu reprezentuje. Povinností obou těchto institucí je chránit zákonnost a občany, aby lidé uvěřili, že obě instituce pracují v jejich zájmu.

Sám je přesvědčen, že se případného zneužití moci ze strany policie nebo státních zástupců nemusíme obávat. Nedá se sice vyloučit, že se nějaký policista či žalobce, který svou moc zneužije, najde. Nemůžeme ani tvrdit, že v poctivé horlivosti odhalovat velké ryby nespadne do policejní sítě nevinný politik. Nicméně Česká republika je podle něj přes všechny chyby demokratickou zemí a existuje dost pojistek, aby se případná nevinná oběť ubránila. Svoboda pro žalobce a policisty prý navíc posiluje i svobodu jednotlivce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč nevyšetřujete Azov? Ukrajinská historička udeřila na citlivé místo médií a Zelenského

8:36 Proč nevyšetřujete Azov? Ukrajinská historička udeřila na citlivé místo médií a Zelenského

Ukrajinská historička Marta Havryško opět upozorňovala na nebezpečí ukrajinského nacionalismu, tento…