Novináře pustili v nemocnici k nejtěžším případům nakažených covidem. A toto tam viděli

19.10.2020 15:38

Redaktoři Aktuálně.cz se vypravili za hranice Prahy a podívali se do nemocnice v jihočeském Táboře, kde se na anesteziologicko-resuscitačním oddělení lékaři starají o pět covidových pacientů na umělé plicní ventilaci. A jak to vypadá? Zpocení lékaři, nemožnost se napít, práce přes čas. Primář vzkazuje: „Přijďte se podívat.“

Novináře pustili v nemocnici k nejtěžším případům nakažených covidem. A toto tam viděli
Foto: Repro YouTube
Popisek: Protest proti Romanu Prymulovi v Českých Budějovicích, 26. září 2020

Anketa

Obáváte se dalšího vývoje situace kolem nemoci COVID-19? (Ptáme se od 15.10.2020)

74%
26%
hlasovalo: 21902 lidí

„Za dveřmi anesteziologicko-resuscitačního oddělení, které jsou výrazně označeny nápisem ‚červená zóna‘, přicházejí k reportérům Aktuálně.cz muž a žena v ochranných oblecích.“ Popisují novináři. Dále se můžeme dozvědět, že lékaři byli pod obleky zpocení a že neměli čtyři hodiny možnost se napít.

V táborské nemocnici leží pět pacientů s covidem. Všichni jsou napojení na umělou plicní ventilaci a jejich stav vyžaduje celodenní péči. „Je potřeba pořád reagovat na zdravotní stav pacientů, například jim přidávat nebo ubírat léky,“ vysvětluje u jednoho z lůžek František Černý, který na oddělení zastává funkci vrchní sestry.

„Zdá se, že pána budeme muset intubovat, přitom k nám do nemocnice přišel v plném vědomí a po svých a vypadal, že bude v pořádku,“ popisuje dále Černý, zatímco se dívá na staršího muže s nasazenou maskou plicního ventilátoru.

Všechen personál, který je v blízkosti covidových pacientů, je důsledně chráněný. Prostor je pečlivě izolovaný a označený jako „červená zóna“. Při každém vstupu a výstupu z červené zóny je potřeba dodržovat přísná bezpečnostní opatření, která zabírají mnoho času. Proto zdravotníci zůstávají u pacientů v oblecích co nejdéle, aby se počet těchto výměn minimalizoval.

Při návratu je zase nutné vše opatrně svléknout, oblek s respirátorem vyhodit, boty a štít nechat dekontaminovat. Během celého procesu se také neustále dezinfikují ruce i rukavice.

Práci však nekomplikují jen ochranné obleky. Současný stav epidemie koronaviru prý vyžaduje i v poměrně malé nemocnici v regionu více zdravotního personálu, který však chybí. Zdravotní sestra Králová k tomu říká: „Ve dnech, během kterých bychom měli za normálních okolností mít osobní volno, jsme tady dvanáct hodin denně. Čtrnáct dní v kuse střídání denní a noční už teď není výjimkou,“ říká Králová.

Dalších dnů se obává i primář místního oddělení Radovan Prchlík. Následující týdny nebudou údajně krušné jen pro táborskou nemocnici, ale pro všechny nemocnice v Česku. Ústav zdravotnických informací a statistiky očekává, že počet hospitalizovaných kvůli neustále rostoucímu dennímu přírůstku případů covid-19 výrazně poroste. I optimistické scénáře předpokládají, že na konci října budou nemocnice na hraně svých kapacit.

Co by tedy Rychlík vzkázal lidem, kteří covid-19 srovnávají s normální chřipkou? „Ať se přijdou podívat. Je zajímavé, že to často říkají lidé, kteří jsou sami v ohrožené skupině. Je to vlastně určitý výsměch jejich skupině, ale i nám, protože realita je úplně jiná,“ myslí si lékař.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pamatujte, odkud to přichází. Zchudnou nejchudší i střední třída.“ Ševčíkovi dali do studia šéfku Zelených. To neměli dělat

19:04 „Pamatujte, odkud to přichází. Zchudnou nejchudší i střední třída.“ Ševčíkovi dali do studia šéfku Zelených. To neměli dělat

Ekonom a kandidát formace Trikolora Svobodní Soukromníci Miroslav Ševčík osočil spolupředsedkyni Zel…