Novinářka Procházková k Ukrajině: Někdo na demonstrace nosí klíče, jiný tyče. Hlavně nenechat zemi Putinovi

27.01.2014 12:06

Bývalá válečná reportérka Petra Procházková viní z nárůstu nepokojů na Ukrajině mimo jiné Evropskou unii. Ta prý svým egoisticky zabedněným přístupem při vyjednávání svazku s Ukrajinou zapříčinila eskalaci toho, na co měla země zaděláno už dávno: vnitřního konfliktu, sociální a národnostní nenávisti a rozkolu na řadu teritoriálních skupin. A vhání prý zemi do náručí Moskvy.

Novinářka Procházková k Ukrajině: Někdo na demonstrace nosí klíče, jiný tyče. Hlavně nenechat zemi Putinovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Válečná novinářka Petra Procházková
reklama

"Evropa pomohla Ukrajině vyprovokovat velkou melu a teď se nejapně a bez sebemenší známky invence snaží tvářit, že dělá vše pro završení konfliktu," píše v komentáři pro Lidové noviny Petra Procházková, expert na Ukrajinu a Rusko.

O Ukrajinu je podle novinářky zájem ze svou stran. Přetahuje se o ni Evropská unie a Rusko. A právě Rusko teď prý přebírá tíhu odpovědnosti, jak svými slovy vyjádřil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. "Nenecháme Ukrajinu rozpadnout se na části," prohlásil a dal tak evropanům podle Procházkové najevo, ať se do ničeho nemíchají.

Evropa Ukrajinu potřebuje, ačkoli vztahy nebudou idylické

Ačkoli "manželství" Bruselu s Kyjevem nebude idylické, za zkoušku to prý stojí. "My rozhodně Ukrajinu potřebujeme stejně, jako ona nás. Už jen proto, aby osvěžila zatuchlé evropské vody a pomohla nám zbavit se mnohých tabu, klišé a návyků. Rozředila by evropskou zkostnatělost svým sádlem a bodrostí, schopností improvizovat a žít i bez pravého úhlu," píše Procházková ve svém komentáři.

Evropská unie se měla prý více snažit. "Experti na rozšiřování Unie dojednávali, co Ukrajina dostane za to, když bude činit tohle a tamto, aniž by vnímali, že za bukem stojí Rus," kritizuje autorka textu. Moskva prý jakékoli rozkmotření Kyjeva s Bruselem vítá, protože veškeré nepromyšlené ekonomické i diplomatické kroky povedou k posílení závislosti Ukrajiny na Rusku.

A to prý k radosti prezidenta Vladimira Putina. "Miluje tyhle situace: stačí si jen počkat, a kořist mu nakonec vběhne sama do sítě," konstatuje novinářka.

Evropa se musí podle Procházkové smířit s tím, že bojuje o nevěstu poněkud jiných mravů, než se ve "snobské technokratické euroatlantické" společnosti nosí. "Někdo si nosí na demonstrace klíče, jiný tyče. I tohle musíme vstřebat. Anebo nevěstu přenechat lačnému sokovi. Byla by to ale sakra škoda," uzavírá novinářka komentář pro LN.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Děláme to tak schválně. Šokovat, naštvat lidi. Blokují auta kvůli klimatu, za týden chystají velkou věc v Praze

4:36 Děláme to tak schválně. Šokovat, naštvat lidi. Blokují auta kvůli klimatu, za týden chystají velkou věc v Praze

ROZHOVOR Je na místě motivovat lidi přes strach? „Úplné uklidnění bych vlastně nedoporučovala,“ říká…