Novinářka a ekonom o daňových rájích: Pokud budou zrušeny...

10.05.2016 19:10

Novinářka Českého rozhlasu Jana Klímová a expert na daňové ráje, ekonom Petr Janský vystoupili v úterním Interview ČT24. Popsali mimo jiné, co by se dělo, kdyby byly všechny daňové ráje zrušeny. Klímová přidala ještě jeden pohled. To, co není nezákonné, ještě nemusí být etické.

Novinářka a ekonom o daňových rájích: Pokud budou zrušeny...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

Novinářka Klímová hned v úvodu prohlásila, že mít firmu v daňovém ráji není samo o sobě nezákonné. Podstatné je, k čemu je tato společnost využita. „Ale pořád je tam velká možnost používat ty prostředky neeticky, protože ne všechno, co ještě není nezákonné, je zároveň etické. A samozřejmě může jít i o činnost nelegální,“ upozornila. Teď jsou proto na tahu policisté, státní zástupci a soudci. To už není prací novinářů.

Zveřejnění dokumentů Klímová rozhodně nepovažuje za ohrožení demokracie. Nějaký zdroj vynesl dokumenty z jedné společnosti pravděpodobně proto, aby mohl být rozkryt řetězec firem budovaných obyčejně „za zrcadlem“, které často využívají zločinecké struktury. Viděno z tohoto pohledu lze dokonce říci, že Panama Papers v konečném důsledku demokracii posílí.

Lidé by měli být solidární a platit daně

„Určitě se nic nezmění ze dne na den, ale popisem toho, jak je snadné se v těchto strukturách pohybovat a jak to funguje, tak to vede k tomu, že probíhá debata o tom, jak to celé funguje, nutí to i politiky reagovat,“ poznamenala dáma. Domnívá se, že by zkrátka měli být lidé solidární a platit daně, pokud žijí v zemi, kde stojí o bezpečnost, o vzdělání a tak podobně. Určitá daňová konkurence je do jisté míry zdravá, ale nic se nemá přehánět.  

Petr Janský ve druhé polovině konstatoval, že daňové ráje ekonomice škodí. A pokud bychom je zrušili, prý bychom se měli lépe. Ale pozor, bylo by chybou si myslet, že se daňové ráje týkají jen malých ostrovů uprostřed oceánu. Týká se to i řady evropských států, které sázejí např. na bankovní tajemství. Daňovým rájům se minimální danění vyplatí, jenže okolním státům už vůbec ne. Bylo by proto dobré je zrušit. Pravda, lidé by si asi brzy vymysleli něco nového.

Zřídit si firmu v daňovém ráji je velmi levné, něco jiného však je, kdybyste chtěli vy sami danit v Monaku jakožto v daňovém ráji. A je ten, kdo daní v daňovém ráji, hoden morálního opovržení, ptala se moderátorka? „Rozhodně ne, kdo jsem, abych to soudil,“ odvětil ekonom.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nora Fridrichová se neudržela. Její obdiv k hrdinnému Šarapatkovi z Rady ČT musel ven

7:44 Nora Fridrichová se neudržela. Její obdiv k hrdinnému Šarapatkovi z Rady ČT musel ven

Moderátorka pořadu 168 hodin České televize Nora Fridrichová se pustila do čtení knihy novináře Jaro…