Noviny: Chládek možná nestihne splnit svůj nejdůležitější úkol, který ve vládě má

03.11.2014 10:14

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) chce už od jara 2016 zavést povinné přijímací zkoušky na maturitní obory, to ale nejde bez reformy školství, kterou letos v létě premiér Bohuslav Sobotka označil za ministrův nejdůležitější úkol ve vládě. Podle pondělní MF Dnes si reforma vyžádá dvě miliardy korun navíc. Jenže tyto peníze se Chládkovi získat nepodařilo.

Noviny: Chládek možná nestihne splnit svůj nejdůležitější úkol, který ve vládě má
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Marcel Chládek

Podle Chládka by povinná maturitní zkouška oddělila nadané studenty od nenadaných a ti by pak zbytečně nestudovali za státní peníze. „Určíme minimální nepodkročitelnou hranici, kterou musí při přijímacím řízení uchazeč dosáhnout, pokud chce studovat maturitní obor,“ cituje list Chládkova slova.

Podle deníku ale proto, aby mohl ministr ředitelům škol odebrat právo rozhodnout o tom, koho přijmou, musí změnit školský zákon a také jim přestat přidělovat peníze podle toho, kolik žáků přijmou. Podle připravované novely měly jednotlivé školy dostávat peníze podle jednotlivých oborů. Víc by dostaly ty, které jsou podle Chládka potřebné v praxi. Ministr má tak jen něco přes rok na to, aby změnu zákona prosadil, stejně jako jiný systém financování škol. Podle mluvčího vzdělávací organizace EDUin Bohumila Kartouse se to ale za tak krátkou dobu nedá stihnout.

Místopředsedkyně školských odborů Barbora Seidlová připouští, že se povinné přijímací zkoušky mohou spustit i bez reformy financování. „Ovšem pak musíme zapomenout na státem nastavenou bodovou hranici pro přijetí. Kdyby pak rozhodování o přijetí zůstalo na ředitelích, nemají povinné přijímačky vůbec smysl,“ dodala Seidlová.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soud smetl ze stolu žalobu SOCDEM na ČSSD. Paroubek děkuje za reklamu: Nechápu, kdo jim to sepsal

19:50 Soud smetl ze stolu žalobu SOCDEM na ČSSD. Paroubek děkuje za reklamu: Nechápu, kdo jim to sepsal

Sociální demokracie se snažila zrušit registraci koalice ČSSD pro volby do Evropského parlamentu. Zk…