Noviny: Dbalý mohl po firmě požadovat pokutu 130 milionů. Ale nechtěl ji

08.06.2015 13:51

Nemocnice Na Homolce měla nárok na to, aby jí firma za nesplnění termínu zakázky vyplatila smluvní pokutu ve výši 130 milionů korun. Nezaplatila ale ani korunu. Tehdejší ředitel nemocnice Vladimír Dbalý totiž opakovaně souhlasil s prodloužením termínu zakázky. Píší o tom dnešní Lidové noviny.

Noviny: Dbalý mohl po firmě požadovat pokutu 130 milionů. Ale nechtěl ji
Foto: repro youtube.com / tan
Popisek: Někdejší šéf nemocnice Na Homolce MUDr. Vladimír Dbalý

Podle nich bývalé vedení Nemocnice Na Homolce ušilo celou zakázku na digitalizaci 75 milionů chorobopisů na míru společnosti Disol Group. Poté, co se Dbalému a jeho tehdejšímu náměstkovi Michalu Toběrnému podařilo účelově vyřadit z tendru nečekaného uchazeče, firmu ICZ, a.s., se zdálo, že vše poběží hladce.

Jenže zádrhel se objevil. „Přestože (digitalizace – pozn. red.) měla být dokončena do 18 měsíců od jejího zahájení, tedy nejpozději do 3. 2. 2011, sdružení Disol Group tento termín nedodrželo a zakázku dokončilo až v květnu 2012, za což byla Nemocnice Na Homolce oprávněna požadovat smluvní pokutu ve výši nejméně 130 milionů korun. Nikdy k tomu ale nedošlo,“ cituje list z obžaloby státního zástupce Zdeňka Matuly.

Pokutu Dbalý kvůli své osobní finanční angažovanosti nepožadoval

Podle něj Dbalý opakované prodloužení termínu plnění akceptoval. „Smluvní pokutu ve výši nejméně 130 milionů za Nemocnici Na Homolce vzhledem ke své osobní finanční angažovanosti nepožadoval,“ dodal žalobce.

Podle listu ICZ nabídla za digitalizaci chorobopisů nejnižší cenu – 93,7 milionu korun. Disol Group ale nakonec od nemocnice za zakázku vyinkasoval 150 milionů korun.

Podle obžaloby tak nemocnici vznikla škoda skoro 57 milionů korun. Skupina kolem Dbalého si tak kvůli předražené zakázce rozdělila přes 53 milionů. Dbalému z toho mělo zůstat 25 milionů.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tak takhle to máte s tou EU. Miroslav Kalousek se prořekl, podle koho se řídí

15:20 Tak takhle to máte s tou EU. Miroslav Kalousek se prořekl, podle koho se řídí

Politické drama na Twitteru. Europoslanec Jan Zahradil se špičkoval s předsedou poslaneckého klubu T…