Noviny: Do Vrbětic Rusové nevstoupili. Ale mohli hodit žebřík přes plot, sdělil odborník

19.04.2021 8:17

Na světlo vyplouvají další informace o útoku ve Vrběticích, na kterém se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) podíleli dva ruští vojenští zpravodajci. Už o uplynulém víkendu vyšlo najevo, že policie věděla o dvou podezřelých už v roce 2014, ale teprve po útoku na Sergeje Skripala ve Velké Británii čeští strážci zákona zjistili, že vlastně šlo o dva ruské agenty.

Noviny: Do Vrbětic Rusové nevstoupili. Ale mohli hodit žebřík přes plot, sdělil odborník
Foto: Policie ČR
Popisek: Výbuch skladu munice ve Vrběticích na Valašskokloboucku zaměstnává pyrotechniky, policii i armádu.
reklama

Za výbuchem skladů se zbraněmi z října 2014 stáli dva ruští agenti z řad vojenské rozvědky GRU, oznámil v sobotu večer národu premiér Andrej Babiš. Pondělní MF Dnes přinesla ke kauze, kterou především pravicová opozice nazývá ruským teroristickým činem na českém území, další informace.

Anketa

Rusko vyhostilo 20 lidí z naší ambasády v Moskvě. Má ČR vyhostit další ruské diplomaty?

12%
88%
hlasovalo: 17156 lidí

V říjnu 2016 zemřeli 2 zaměstnanci společnosti IMEX Group, která měla ve vrbětickém areálu pronajaté dva sklady. Zmínění zaměstnanci přijeli překontrolovat zboží, které mělo za pár dní vyrazit na cestu k zákazníkovi.

„Vše bylo připraveno k expedici. Oba byli velmi zkušení, pracovali roky u policie. Zboží se mělo další týden expedovat, ve skladu byly zbraně i munice, a to i materiál dalších firem. Ředitel pan Bernatík běžně jezdil kontrolovat zásilky, jestli je vše připraveno, protože měl výdej zboží na starosti,“ popsal exkluzivně pro MF DNES tehdejší jednatel firmy IMEX Group Martin Čuřík.

Vrbětický areál patří státu a chce-li ho někdo navštívit, musí žádat o povolení. V říjnu 2014 ho dostali dva muži, kteří se vydávali za inspektory. Podle policie to byli falešní inspektoři, ve skutečnosti 2 agenti GRU.

„Zahraniční obchodní partner nám oznámil inspekci a poslal pasy těch lidí. Poslali jsme je Vojenskému technickému ústavu. Byly to pasy a fotky lidí slovanského typu, ale nebyla to firma z Ruska ani jeho vlivové zóny,“ uvedl  právník IMEX Group Radek Ondruš.

Není však jasné, jak se dva agenti dostali do zbrojních skladů, protože záznam o tom, že skutečně někdo dorazil na „inspekci“ se nepodařilo nalézt.

„Do beden se nikdo dostat nemohl, to bylo zapečetěné, přepáskované, dané na palety. Samozřejmě ale vyloučit nic nemůžu, to byl areál uprostřed lesů, pokud by se tam někdo chtěl dostat, stačil by mu žebřík a přelézt plot,“ dodává tehdejší jednatel Martin Čuřík, který dříve pracoval jako voják.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

17:38 Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

Prezidentu Václavu Klausovi se nechce věřit, že máme tak hloupou politickou elitu, že by byla ochotn…