Noviny: Mnichovský soud zrušil změnu stanov landsmanšaftu o majetku

17.06.2015 6:18

Mnichovský správní soud označil za neplatné rozhodnutí Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL) z konce února, jímž spolek vypustil ze stanov požadavek vrácení majetku zkonfiskovaného vysídlencům po druhé světové válce. Uvedly to dnešní Lidové noviny s odvoláním na zdůvodnění verdiktu, které má list k dispozici. Rozhodnutí mnichovského soudu není pravomocné.

Noviny: Mnichovský soud zrušil změnu stanov landsmanšaftu o majetku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Znovupostavená radnice Mnichova je hlavní dominantou města
reklama

Organizace, která především hájí zájmy Němců vysídlených z českých zemí, po únorovém shromáždění SL oznámila, že mění články stanov, jež popisují účely fungování landsmanšaftu.

V dřívějších stanovách se uvádělo, že SL "prosazuje právní nárok na domovinu, její znovuzískání a tím i realizaci práva národnostních skupin na sebeurčení" a že "hájí právo na vrácení zkonfiskovaného majetku sudetských Němců, případně na jeho rovnocennou náhradu nebo na odškodnění za něj". Oba články už v nových stanovách chyběly.

Přestože pro změnu hlasovalo 71,8 procenta členů shromáždění, podle rozhodnutí soudu ani taková většina nestačí, píšou Lidové noviny. "Jedná se o změnu cílů organizace. A v takovém případě je potřeba souhlas naprosto všech členů," citoval z odůvodnění list. Proti návrhu se vyslovilo 19 zástupců sudetoněmeckých spolků a celý proces se vrací na začátek.

Mnichovský soud zamítl změnu stanov už před měsícem, ale vedení SL podle Lidových novin o verdiktu své členy neinformovalo. Sdružení se proti rozhodnutí správního soudu odvolalo. List cituje slova člena rady SL Christopha Lipperta, podle něhož je rozhodnutí soudu "zcela normální právní problém," za kterým prý stojí jen jeden soudní úředník.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čvachty, čvachty. Geislerová čelí smršti z minulosti. A nařčení: Penězovod

10:05 Čvachty, čvachty. Geislerová čelí smršti z minulosti. A nařčení: Penězovod

Před pár dny herečka Aňa Geislerová vyzvala radní ČT Hanu Lipovskou, aby se někdy jela podívat na fi…