Noviny píšou o zmatcích kolem udělení medaile siru Wintonovi

23.10.2014 10:47

Přípravu slavnosti, během níž prezident Miloš Zeman udělí Řád Bílého lva siru Nicolasi Wintonovi, který na začátku druhé světové války zachránil 669 českých židovských dětí, provázejí zmatky. Informují o tom čtvrteční Lidové noviny.

Noviny píšou o zmatcích kolem udělení medaile siru Wintonovi
Foto: Li-Sung / Wikimedia commons
Popisek: Sir Nicholas Winton

Zmatky se mají týkat především pozvání některých ze zachráněných, tzv. Wintonových dětí. Jednou z pozvaných je i žena, která si přála zůstat v anonymitě a která se rozčílila po telefonickém rozhovoru s vedoucím hradního protokolu Jindřichem Forejtem: „Takovou aroganci jsem nezažila,“ řekla listu.

Ten také upozorňuje na to, že pozvané „Wintonovy děti“ se o pozvání na slavnost dozvěděly až minulý týden. Přitom jim je již mezi 80 a 90 lety a samotná cesta na Pražský hrad je pro ně velmi náročná.

Po telefonátu s Forejtem se málem rozbrečela

Nad Forejtovým chováním si posteskla i dvaaosmdesátiletá pamětnice, držitelka průkazu ZTP: „(Forejt) se mi představil a nenechal mě ani říct, proč volám, divil se, že vůbec o akci vím. Prý je to tajné a oni rozhodnou, koho na ceremoniál pozvou. Poslední kapka byla, když mi řekl, že vlastně ani není jasné, zda jsem na seznamu hostů. Zavěsila jsem a chtělo se mi brečet,“ cituje list slova rozladěné pamětnice.

Sám Forejt ale její tvrzení popřel. Vše nakonec urovnal jeho podřízený Tomáš Šebesta, který pozvané „Wintonovy děti“ obvolal a nabídl jim odvoz. Zavolal i zmíněné pamětnici. „Dokonce se mi za svého šéfa omlouval, byl moc milý,“ uvedla pamětnice.

List také upozorňuje na to, že o tom, co se na Hradě 28.října chystá, neví nikdo nic konkrétního. Pro ČT Forejt pouze uvedl, že v rámci ceremoniálu bude „jedno velké překvapení, ale to je překvapení pana prezidenta“.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

Co byste řekla na pražskou koalici ODS a ANO?

Vypadá to totiž, že se váš lídr, kterého jste tak vehementně prosazoval, byť jste byl proto často mnohým smích, se s nikým jiným asi nedohodne

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Havel tu chybí, míní Stanislav Křeček. Ale ne tak, jak by se to kavárně líbilo

20:25 Havel tu chybí, míní Stanislav Křeček. Ale ne tak, jak by se to kavárně líbilo

Dnes by se dožil 86 let Václav Havel. Jak v kontextu dnešní situace chápat jeho odkaz? zeptaly se PL…