Novotný dráždí Rusy: Mám silnější armádu! Petříček prý jen čeká, co přijde z Řeporyjí

04.05.2020 22:14

„V této době, kdy máme vládu opřenou o komunisty, si myslím, že je namístě dělat zahraniční politiku. A budeme v tom pokračovat,“ řekl ve zpravodajské relaci Nový den televize CNN Prima News starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS). Ministerstvo zahraničí v čele s Tomášem Petříčkem (ČSSD) podle něj „čeká, co přijde z Řeporyjí a pak na to adekvátně reaguje“. Že by kvůli svému umístění pod policejní ochranu termín odhalení pomníku vlasovcům posunul, nechtěl připustit. „Že bych uhnul nebo to odložil, jsem neuvažoval ani na vteřinu. Proč? Mám silnější armádu než Rusové,“ vzkázal.

Novotný dráždí Rusy: Mám silnější armádu! Petříček prý jen čeká, co přijde z Řeporyjí
Foto: Repro CNN Prima News
Popisek: Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS)

Anketa

Chcete, aby byl Pavel Novotný zvolen poslancem PS PČR?

4%
96%
hlasovalo: 27163 lidí
Novotný, nacházející se v současné době pod policejní ochranou, nechtěl svoji bezpečnost detailně komentovat, řekl však, že policejní ochrana znamená, že „ti nikdo na ulici chvilku nedá pěstí“. Policejní ochrana má taktéž přinášet určitá omezení. „Ale všechno je věcí organizace a já musím říct, že se ke mně chovají velice pěkně,“ pochvaloval si spolupráci s policisty.

Policejní ochrana ale komunálnímu politikovi přinesla i jistá úskalí. „Hele... Manželka nebyla úplně u vytržení. To ti říkám na rovinu,“ prozradil Novotný moderátorovi Liboru Boučkovi. Připojil, že zprvu doma tvrdil, že „o nic nejde“, pak ale společně zhlédli reportáž o tom, že po Praze „běhá ruský agent“ a chce ho zabít. „To byly horký chvilky v naší domácnosti,“ vybavuje si. „Děti o ničem neví, hlavně že se nerozvádím,“ doplnil vzápětí.

To, že pomník vlasovcům na náměstí v pražských Řeporyjích stojí od konce dubna, podle starosty nemá žádnou spojitost s aktuální situací, prý vše bylo plánováno delší dobu.

Pavel Novotný, DiS.

  • Největší miláček čtenářů nejnedůvěryhodnějšího webu v Evropě
  • starosta městské části

V Řeporyjích kromě pomníku vlasovcům opravili také pomníky týkající se první i druhé světové války. „Já jsem chtěl mít 5. května všechny ty pomníky v top stavu. Věnce, trikolóry, jak to má být,“ přiblížil.

O přesunu odhalení kontroverzního pomníku tak odmítl uvažovat. „Já jsem prostě nechtěl uhnout ani o milimetr. Nebyla to provokace směrem k Rusku, bylo to prostě podle plánu,“ tvrdí.

„Že bych uhnul nebo to odložil, jsem neuvažoval ani na vteřinu. Proč? Mám silnější armádu než Rusové,“ dodal.

Od institucí, které mají na starosti zahraniční politiku, prý Novotnému žádné instrukce nechodí. „Ne. To si už dneska nikdo nedovolí směrem k Řeporyjím nějaký úkolování. Na druhou stranu, já jsem sám dostatečně už inteligentní a zkušený politik, abych věděl, co si můžu, a co si nemůžu dovolit k Rusku,“ řekl. Doplnil, že se to ministrovi zahraničí Tomáši Petříčkovi snaží „příliš nekomplikovat“. „Považuju ho za jednoho z mála akceschopných lidí v této věci, takže spíš ministerstvo zahraničí čeká, co přijde z Řeporyjí a pak na to adekvátně reaguje, bych nazval,“ vyjádřil se.

Novotný k tomu, dělat zahraniční politiku z radnice pražských Řeporyjí, či z radnice Prahy 6 nebo z pražského magistrátu, říká: „Holt v této době, kdy máme vládu opřenou o komunisty, si já myslím, že to je namístě. A budeme v tom pokračovat,“ pronesl.

Pomník vlasovcům v pražských Řeporyjích má podobu třímetrového kovového stožáru s drobnou plastikou zobrazující sovětský tank, na kterém leží německá vojenská helma.

Na opodál stojící pamětní desce je vyryt citát z knihy Souostroví gulag Alexandra Solženicyna: „Zdali všichni Češi pak pochopili, kteří Rusové zachránili jejich město?“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

22:15 „Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

Herečka Tereza Ramba byla hostem v rozhovoru Prostoru X. Řeč byla o sexismu ve filmovém průmyslu, ma…