Nový fenomén Česka: Zadlužené děti. Může za to systém

25.03.2012 9:27

Jako dárek k osmnáctinám statisícové dluhy. Takový fenomén - zadlužené děti - se v Česku v poslední době objevuje. Rodiče často nemají ani korunu navíc, a tak neplatí za děti popelnice, jízdné v MHD a podobně. Jakmile ovšem dítka dosáhnou plnoletosti, celý objem dluhů na ně spadne. Pomoci by mohla novela občanského soudního řádu, který navrhuje sloučit jednotlivé pohledávky.

Nový fenomén Česka: Zadlužené děti. Může za to systém
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace studentstva proti Dobešovým reformám
reklama

Server Týden.cz v souvislosti s novým fenoménem uvádí příběh Aničky, jejíž matka byla samoživitelka a dlužila, kam se podívala. Aby i Anička se šetřením pomohla, jezdila často v MHD načerno. Revizor ji "chytil" celkem devětkrát. "Věděla jsem, že pokutu musíme zaplatit, a mamka mi říkala, že se o to postará," vzpomíná podle serveru Anna, které maminka před dvěma lety zemřela. V den svých osmnáctin ovšem dívka zjistila ještě jinou strašnou věc - o dluhy se nikdo nepostaral. Na soudních poplatcích a odměnách pro exekutora tak dnes Anna, na níž dluž logicky přešel, dluží přes 115 tisíc korun.

"Jednoznačně to je fenomén, takové případy řešíme poslední dobou celkem často," řekl Týdnu.cz Daniel Hůle z Člověka v Tísni, který se problematikou zadluženosti zabývá. Jeho slova potvrzuje i Hynek Kalvoda z Asociace občanských poraden. Dlužníky se podle něj často stávají děti rodičů závislých na drogách, alkoholu či automatech.

Podle Hůleho může za zadluženost stávající systém, který nahrává vymahatelům a dlužníky zatěžuje často neúměrně k jejich dluhu. "Systém generuje zmnožování pokut. Pro vymahatele je finančně výhodnější, vymáhat každou pohledávku zvlášť, protože dostanou více peněz,” podotkl. Tisková mluvčí Exekutorské komory Petra Báčové mu ovšem oponuje: "Musí to být nastaveno tak, aby věřitel dosáhl uspokojení své pohledávky. Ovšem dlužníci mají celou řadu institutů k ochraně svých práv. Není pravda, že nejsou dostatečně chráněni."

"Povinné spojování exekucí je jedno z opatření, kterým chce ministr spravedlnosti regulovat činnost exekutorů a snížit náklady exekučního řízení,” řekl mluvčí ministerstva Jiří Hovorka o změnách, které jeho resort plánuje.

To vítá i Hůle. Zejména problematika zadlužených dětí je totiž podle něj tristní a mělo by se s ní něco dělat. "Ztráta je ve společenském měřítku několikanásobně vyšší než pro dopravní podnik, který nedostal zaplaceno 18 korun jízdného. Zadlužení spadnou do sociální sítě a to přijde mnohem dráž,” poznamenal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: par
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

18:18 Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

Publicista, stomatolog a někdejší poslanec Miroslav Macek se opět se svými příznivci podělil o glosy…