Nový fenomén Česka: Zadlužené děti. Může za to systém

25.03.2012 9:27 | Zprávy
autor: par

Jako dárek k osmnáctinám statisícové dluhy. Takový fenomén - zadlužené děti - se v Česku v poslední době objevuje. Rodiče často nemají ani korunu navíc, a tak neplatí za děti popelnice, jízdné v MHD a podobně. Jakmile ovšem dítka dosáhnou plnoletosti, celý objem dluhů na ně spadne. Pomoci by mohla novela občanského soudního řádu, který navrhuje sloučit jednotlivé pohledávky.

Nový fenomén Česka: Zadlužené děti. Může za to systém
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace studentstva proti Dobešovým reformám

Server Týden.cz v souvislosti s novým fenoménem uvádí příběh Aničky, jejíž matka byla samoživitelka a dlužila, kam se podívala. Aby i Anička se šetřením pomohla, jezdila často v MHD načerno. Revizor ji "chytil" celkem devětkrát. "Věděla jsem, že pokutu musíme zaplatit, a mamka mi říkala, že se o to postará," vzpomíná podle serveru Anna, které maminka před dvěma lety zemřela. V den svých osmnáctin ovšem dívka zjistila ještě jinou strašnou věc - o dluhy se nikdo nepostaral. Na soudních poplatcích a odměnách pro exekutora tak dnes Anna, na níž dluž logicky přešel, dluží přes 115 tisíc korun.

"Jednoznačně to je fenomén, takové případy řešíme poslední dobou celkem často," řekl Týdnu.cz Daniel Hůle z Člověka v Tísni, který se problematikou zadluženosti zabývá. Jeho slova potvrzuje i Hynek Kalvoda z Asociace občanských poraden. Dlužníky se podle něj často stávají děti rodičů závislých na drogách, alkoholu či automatech.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…