Nový náčelník Opata: NATO nám pomáhá naši zemi ochránit, nestojíme na prahu války, ale jsou tu mnohem větší hrozby, než je Rusko

04.05.2018 11:46

Nový náčelník Generálního štábu Aleš Opata v rozhovoru pro server Aktuáně.cz prozradil, na co se kokrétně chce v armádě zaměřit, co by pro Česko znamenalo vystoupení z NATO, a co považuje za naši největší hrozbu. „Do roku 2025 bychom měli mít akceschopné a moderní vojsko,“ věří náčelník.

Nový náčelník Opata: NATO nám pomáhá naši zemi ochránit, nestojíme na prahu války, ale jsou tu mnohem větší hrozby, než je Rusko
Foto: Radim Panenka
Popisek: Generálporučík Aleš Opata, nový náčelník Generálního štábu Armády ČR
reklama

Zatímco někteří vojáci vkládají do něj velké naděje, u jiných jeho jmenování do čela armády vzbudilo rozpaky. „Pro mě je důležité udržení směru koncepce výstavby a přezbrojení české armády,“ řekl hned v úvodu rozhovoru pro server Aktuálně.cz s tím, že velkou bolestí z minulých let je, že se sice dobře nastavila strategie rozvoje, ale poté byla padesátkrát změněna, což je špatné.

Hlavním důvodem těchto změn byly podle něj škrty v obranném rozpočtu. „Tohle udržení směru a plynulého financování armády je pro mne naprosto zásadní. Do roku 2025 bychom tak měli mít moderní akceschopné vojsko,“ věří Opata, kterého prý nezajímá, komu se kvůli němu zlepšila či zhoršila na Generálním štábu nálada.

Poté se pokusil odpovědět na otázku, co by Česko získalo, či naopak ztratilo vystoupením z NATO. „Žijeme ve svobodné demokratické zemi a její vláda a Parlament rozhodly o našem členství v NATO. Takže z mého pohledu není o čem příliš diskutovat. Zajištění bezpečnosti této země není jednoduchou záležitostí,“ uvedl a zmínil, že kolektivní bezpečnost, silná transatlantická vazba je tudíž jedním z nástrojů, jak tuto zemi ochránit a udržet si civilizační a kulturní zvyky.

A jaké jsou pro Česko nějvětší hrozby? Česká obranná strategie jich prý definuje asi jedenáct. „Pro mě je na prvním místě terorismus, pak neregulované migrační vlny, energetická závislost a hybridní hrozby,“ uvedl Opata, podle kterého se sociální sítě stávají nebezpečným a účinným nástrojem nejen proti jednotlivcům, skupinám, ale i proti státu.

„Rusko vnímám jako riziko, ale nemyslím si, že jde o přímou hrozbu České republice,“ doplnil náčelník Generálního štábu, který je toho názoru i s vědomím, že Rusko zvyšuje své vojenské schopnosti, k čemuž patří i vojenská přítomnost v místech, o něž se Kreml zajímá. „Nestojíme ale kvůli tomu na prahu třetí světové války,“ řekl Opata.

  • Původní zdroj ZDE

Netají se ani tím, že má vizi zformování nového výsadkového pluku. Důvod, proč vlastně tento výsadkový pluk vzniká, je prý ten, že armáda má dnes jen dvě brigádní úkolová uskupení. „Avšak tempo při nasazování jednotek do operací či aliančních hotovostních sil je natolik vysoké, že lidé začínají být přetěžováni,“ uzavřel s tím, že proto je vznik dalšího třetího prvku brigády vyloženou nutností. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nelži. Chudáčku. Nacher a Čižinský v sobě. A ve Sněmovně bitva o rozpočet

22:48 Nelži. Chudáčku. Nacher a Čižinský v sobě. A ve Sněmovně bitva o rozpočet

Poslanecká Sněmovna dnes odpoledne projednávala návrh státního rozpočtu se schodkem 320 miliard koru…