Nový náčelník generálního štábu na Vítkově převzal funkci

02.05.2018 15:07 | Zprávy
autor: mp

Předáním bojového praporu a podepsáním předávacích protokolů dnes na pražském Vítkově slavnostně převzal funkci náčelníka generálního štábu Aleš Opata od svého předchůdce Josefa Bečváře. Společně uctili památku padlých vojáků a položili věnec u hrobu neznámého vojína, píše ČTK.

Nový náčelník generálního štábu na Vítkově převzal funkci
Foto: archiv
Popisek: Bojové vozidlo Puma.

Bečváře ocenila nejvyšším resortním vyznamenáním Kříž obrany státu ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO). Opata byl do nové funkce jmenován k 1. květnu.

Bečvář v pozici nejvýše postaveného vojáka působil tři roky, z armády odejde po 45 letech koncem června. Své další působení si chce ještě promyslet, i nadále by se chtěl ale věnovat obranným tématům. Velení armádě převzal v době, kdy se zásadně zhoršilo bezpečnostní prostředí ve světě a začal se navyšovat rozpočet ministerstva obrany. Generální štáb se pod jeho vedením zabýval především přípravou strategických dokumentů dalšího rozvoje armády. Důraz kladl třeba na rozšíření aktivních záloh.

Třiapadesátiletý Opata je vojákem 31 let. Na generálním štábu dosud působil jako zástupce náčelníka generálního štábu. Postupně prošel řadou funkcí od velitele tankové čety, velitele praporu, velitele 4. brigády rychlého nasazení až po ředitele sekce na generálním štábu a zástupce náčelníka. V letech 2014 až 2017 byl národním vojenským představitelem na vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě. Za hlavní prioritu považuje rozvoj pozemních sil nebo pokračující nábor vojáků.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Změna Evropy

Zajímalo by mě, jak přesně to myslíte, že se společná Evropa musí měnit? Tvrdíte, že je třeba posílit konkurenceschopnost, bezpečnost, energetickou odolnost. Nemyslíte ale, že právě v tom ale EU dost selhává a je čím dál slabší?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si mohl Pavel odpustit. Děláte z něj loutku! Řev kvůli Hradu

13:40 To si mohl Pavel odpustit. Děláte z něj loutku! Řev kvůli Hradu

„Taková školení si mohl pan prezident odpustit!“ V nedělní Partii vládní poslanci Patrik Nacher (ANO…